UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,78 / Satış: 7,81
€ EURO → Alış: 9,32 / Satış: 9,36

‘115 hamile çocuk’ skandalında çocukların ifadesi alınacak

‘115 hamile çocuk’ skandalında çocukların ifadesi alınacak
  • 23.01.2018
  • 720 kez okundu

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ortaya çıkan '115 hamile çocuk' skandalında yarından itibaren çocukların ifadesi alınacak.

İstanbul'un Küçükçekmece ilçesine bağlı Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki ‘115 hamile çocuk’ skandalı sonrası yarından itibaren 15 yaşın altındaki çocukların ifadesinin alınmaya başlanacağı açıklandı.

Hürriyet’in haberine göre Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında yarın ilk olarak Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro, kendi bölgelerindeki çocukların ifadelerini, hastane bünyesindeki Çocuk İzleme Merkezinde almaya başlayacak. İfade alınması işlemi sırasında, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, hemşirelerin yanı sıra soruşturmayı yürüten bir savcının da olduğu öğrenildi.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberiyle ortaya çıkan skandala ilişkin Sağlık Bakanlığı açıklamasında soruşturma talimatı verildiği ve müfettiş görevlendirildiği kaydedilmişti. İstanbul Valisi Vasip Şahin ise 115 hamile çocukla ilgili İstanbul Valiliğinin görevliler hakkında soruşturma izni vermemesini savunmuştu. 

SES: SAĞLIK EMEKÇİLERİ SUSTURULUYOR

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 115 çocuğun cinsel istismara maruz bırakılması sonucunda hamile kalmasının üstünün örtülmeye çalışılması skandalındaki kadınların tepkisi dinmiyor. Yaşanan duruma tepki gösteren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şube Eşbaşkanı Özge Göncü, AKP Hükümeti tarafından çıkartılan yasalar ile kadının nasıl giyineceği ya da nasıl davranacağını içeren konuşmaların toplumda karşılığının kadına yönelik şiddet, taciz ve istismar gibi olaylar olarak ortaya çıktığını ifade etti.

Kadına dönük şiddet ya da istismar olaylarını önleyecek hiçbir mekanizmanın olmadığını söyleyen Göncü, devletin gerekli mevzuatları kurmak yerine yaşanan istismar gibi olayları açığa çıkaranları cezalandırma yöntemini kullandığını söyledi. 
Hastanede çalışan sosyal hizmet uzmanlarının görevlerinin, bu tarz uygulamaları kayda almak, önlemek için destek mekanizmalarını kullanmak olduğunu belirten Göncü, “Psikolojik destek, hukuki destek ya da güvenlik desteği, almalarını sağlamak. Ancak son dönemlerde emekçiler üzerindeki baskılar ve ihraçlar ve kurumlardaki keyfi uygulamalar ile disiplin kurulu gibi mobingler ile insanlar üzerinde çok ciddi bir korku bulutu dolaşıyor. O korku bulutu da arkadaşlarımızın bu konularda tepki verme ihtimalini azaltıyor. Aman susayım dokunmayayım diyor” şeklinde ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ