$ DOLAR → Alış: 6,22 / Satış: 6,25
€ EURO → Alış: 6,85 / Satış: 6,88

ABD giderse SDG Şam ve Rusya ile görüşecek

ABD giderse SDG Şam ve Rusya ile görüşecek
  • 08.10.2019
  • 142 kez okundu

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna olası harekâtı tartışılırken, bölgeyi kontrol eden Suriyeli Kürtlerden yeni bir açıklama geldi. Üst düzey bir Kürt yetkili, ABD'nin tamamen çekilmesi halinde Rusya veya Şam yönetimiyle masaya oturmak zorunda kalacaklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda olası harekatına geçit verip harekat bölgesindeki Amerikan askerlerini geri çekme kararının ardından, bölgedeki karmaşık dengeler bir kez daha sarsılıyor.

Suriye Demokratik Güçleri’nin yetkililerinden Badran Jia Kurd, ‘ABD’nin Fırat’ın doğusundan ve özellikle de Suriye sınırından çekilmesi halinde ellerindeki tüm seçenekleri değerlendirmek durumunda kalacaklarını’ söyledi.

Reuters’a konuşan Kürt yetkili, böyle bir durumda ‘ABD’den kalan boşluğu doldurmak veya Türkiye’nin olası bir harekatını engellemek için Şam veya Rusya tarafıyla görüşmeler yapabileceklerini’ açıkladı.

Suriyeli Kürtler ile Şam yönetimi arasında geçmişte yapılan görüşmeler, bir yol haritası hazırlanması noktasına kadar gelmiş ancak otonomi talebi konusundaki anlaşmazlık nedeniyle çökmüştü. Şam yönetimi son olarak, ‘devlet otoritesini kabul etmemeleri halinde’ Fırat’ın doğusuna operasyon düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
sikiş