UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,30 / Satış: 7,33
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,84

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’ndan ortak açıklama

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’ndan ortak açıklama
  • 08.02.2021
  • 435 kez okundu

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Davutoğlu, “Görüşmemizin ana gündem maddesi güçlendirilmiş parlamenter sistemdir” dedi. Ali Babacan da “Gelecek Partisi’nin güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili önemli bir çalışma var. Bizim de üzerinde çalıştığımız bir çalışma var, heyetlerimiz karşı karşıya gelerek ikili bazda istişare mekanizması oluşturmaya karar verdik” diye konuştu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra basın toplantısı düzenleyen iki lider güçlendirilmiş parlamenter sisteme dörüş için birlikte çalışacaklarını söyledi.

Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ziyarette Davutoğlu, Ali Babacan ve heyetini parti genel merkezi önünde karşıladı. Babacan, görüşmeye Genel Başkan Yardımcıları Sadullah Ergin, İdris Şahin, Burak Dalgın, Elif Esen ile gelirken Davutoğlu’na Genel Başkan Yardımcıları Nedim Yamalı, Selim Temurci, Ayhan Sefer Üstün ve Serap Yazıcı eşlik etti.

İki lider ve heyetler arası görüşme saat 12:00’da başlayarak 1.5 saat sürdü. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında AK Parti’den ayrılıp yeni parti kuran Davutoğlu ile Babacan aylar sonra ilk kez birlikte kameraların karşısına geçti.

‘SİYASI PARTİ TEMASLARININ ARTMIŞ OLMASI MEMNUNİYET VERİCİ’

Ali Babacan’a “dostum” hitabıyla konuşmasına başlayan Ahmet Davutoğlu, ziyaretin uzun zamandır planlandığını ancak her iki partinin de yoğunluğundan dolayı yeni gerçekleştirildiğini kaydetti. Siyasi atmosferin hareketlenmesini ve partilerin ikili ilişkilerinin artmasını kamuoyu açısından ‘zenginlik’ olarak değerlendiren Davutoğlu, “Kriz dönemlerinde siyasi parti temaslarını. artmış olması bir zenginliktir. Bu dönemde tüm siyasi partiler birbirlerine ziyarette bulunurken iki parti hala birbirlerinden başka bir partiyle görüşmüyor. Diğer partiler arasında artan bir görüşme trafiği, teması var ve bunundan dolayı memnuniyet duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

“DEVA PARTİSİ İLE TEMASLARIMIZ ARTACAK”

Babacan ve heyeti ile yapılan görüşmenin ana gündem maddesinin güçlendirilmiş parlamenter sistem olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Biz parti olarak cumhurbaşkanlığını hükümet sistemini eleştirmekle yetinmemiş bu konuda bir çalışma yapmıştık. O vesile ile de bütün partilerden randevu talep etmiştik. Ama o dönemde DEVA Partisi’nin kongre hazırladığı vardı görüşemedik. Sayın genel başkan hem hayırlı olsun hem de Selçuk geçmiş olsun ziyaretinde bulundular. Görüşmede ana gündem maddemiz güçlendirilmiş parlementer önerimizdi. DEVA Partisi de aynı perspektifte görüşlerini bize bildirdiler. Bütün alanlarda DEVA Partisi ile görüşmelerimiz, temaslarımız artacak. DEVA Partisi ile bundan sonra yakınen görüşeceğiz. Gün daha sık görüşme kapsamlı istişarelerde bulunma, halkın önüne alternatif sunma günüdür. İlk fırsatta iadeyi ziyarette bulunacağız.”

BABACAN: İKİLİ BAZDA GÖRÜŞMELER YAPACAĞIZ

DEVA Partisi lideri Ali Babacan ise Gelecek Partisi’ne hem hayırlı olsun hem de geçmiş olsun ziyaretinde bulunduklarını kaydetti. İki parti arasında ülke sorunlarının yanı sıra güçlendirilmiş parlamenter sisteme ilişkin ikili görüşme yaptıklarını ifade eden Babacan, “Gelecek Partisi’nin sistem değişikliğiyle ilgili detaylı ve güzel bir çalışması var. Bizim de uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir çalışma var. Heyetlerimiz ile bu çalışmalar üzerinde istişare etme karar verdik. Anayasanın sistem değişikliğiyle ilgili maddeleri üzerinde bir değişiklik çalışması yapıyoruz. Gelecek Partisi ile farklı konularda ikili bazda çalışmaya hazır olduğumuzu söyledik ve başlayacağız” dedi.

“GEMİDE REİS VAR AMA DÜMEN KÜÇÜK ORTAKTA”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni anayasanın mümkün görünmediğini ifade eden Babacan, şu ifadelere yer verdi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni anayasa dedi, küçük ortak hemen çerçevesini çizdi. Geminin reisi var ancak dümende küçük ortak var gibi görünüyor. Türkiye’nin gidişatına baktığımız zaman 1990’lara, ekonomik baktığımız zaman da 1970’lere dönüş var. 2018’de hayata geçirilen partili cumhurbaşkanlığına geçildiğinden bu yana ülkede hiçbir şey yolunda gitmiyor. Ülkemizin şu anda ciddi bir yönetim sistemi ve yönetenlerin zihniyetiyle ilgili sorun var. Bu zihniyet değişikliği de topyekün bir iktidar değişikliği ile mümkün.

‘RANDEVU İSTEDİĞİM VALİLER BENİM GELECEĞİM GÜN İŞ DIŞINDA OLUYOR’

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’a yönelik sosyal medyada başlatılan ‘yanındayız’ kampanyasına bazı mülki idari amirlerinin destek vermesini değerlendiren Ali Babacan, “Türkiye’de ne zamandır ki bir siyasi partinin bayrağı Cumhurbaşkanlığı forsunun yanına kondu devlet yapısının sonuna gelinmiş oldu. Sistemin ne kader yanlış olduğunu gösteriyor bu. Bazı mülki idari amirlerinin bu tür şeyler yapmaya mecbur hissetmesi sistemin nereye geldiğinin örneği. Bu ülkenin düşmanı yoksulluk, işsizliktir. Laf üretmeyi bırakıp iş üretsinler” dedi.

DAVUTOĞLU: BİZİM NEDEN İKTİDARDA OLMADIĞIMIZ BÜLENT ARINÇ’IN TESPİTİNDE GİZLİ

Eski devlet bakanı Fehim Adak’ın anma töreninde konuşan Bülent Arınç’ın sözlerini değerlendiren Davutoğlu, “Arınç, “bizim bugün en büyük sıkıntımız maalesef dünün mağdurlarının bugün mağrur olmasıdır. Dünün mücahitlerinin daha sonra müteahhit, daha sonra müşahit olduğu bir noktadayız” dedi. Sayın Arınç’ın açıklaması doğru bir tasvir. Bizim neden iktidarın içinde olmadığımız Arınç’ın tespitinde gizli. Bu değişimi be güç yozlaşmasını fark ettik. Üzerimize trol çetelerini salmalarına neden olarak rantiye baronlarını rahatsız etmemizdi. Bi bütün bunları gündeme getirdiğimi için ayrı yerlerdeyiz” dedi. (DUVAR)

 

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ