UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 12,07 / Satış: 12,12
€ EURO → Alış: 13,59 / Satış: 13,64

Anayasa Mahkemesi Gergerlioğlu için hak ihlali kararı verdi

Anayasa Mahkemesi Gergerlioğlu için hak ihlali kararı verdi
  • 01.07.2021
  • 216 kez okundu

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi ‘hak ihlali’ kararı verdi. Gergerlioğlu’nun tahliyesini istedi.

Anayasa Mahkemesi, vekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusunu sonuçlandırdı. Yüksek Mahkeme, Gergerlioğlu’nun “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine karar verildi.

Mahkeme ayrıca Gergerlioğlu hakkında ilk cezayı veren Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesi’ne ivedilikle yazı gönderilerek tahliye edilmesi için gerekli işlemin yapılmasına karar verdi.

‘BABAM TAHLİYE OLUYOR’

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu da sosyal medyadan yaptığı açıklamada babası için verilen kararı, “Anayasa Mahkemesi, babam hakkında ‘hak ihlali’ kararı verdi. Tahliye oluyor babam tahliye oluyorrr” diyerek duyurdu.

Bu kararla vekilliği düşürülen Gergerlioğlu’nun Enis Berberoğlu’nda olduğu gibi TBMM’ye geri dönmesi için süreç de başlayacak.

Ne olmuştu?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi kararı 17 Mart’ta alınmıştı. Milletvekilliğinin düşmesinin ardından Gergerlioğlu, “Enis Berberoğlu milletvekili olarak döndü. Benim de buraya döneceğim kesindir. Bütün bunları bile bile vekilliğimi düşürüyorlar” ifadelerini kullanmış ve daha sonra Genel Kurul’da başladığı ‘demokrasi nöbeti’ eylemini Meclis’te sürdüreceğini belirtmişti.

Milletvekilliği düşürüldükten sonra TBMM’de Adalet Nöbeti’ni başlatan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, sabah saatlerinde polis tarafından gözaltına alınmıştı. Gergerlioğlu’nun abdest almak için lavaboya gittiği sırada Meclis’te gözaltına alındığı belirtilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gergerlioğlu’nun ‘Adalet Nöbeti’ tutmasını gerekçe göstererek soruşturma açmıştı. Soruşturmada “Gergerlioğlu’nun Meclis’i terk etmemesi, hâlâ milletvekili gibi davranması, sosyal medya üzerinden basın açıklamaları yapması, canlı yayınlar yapması, kamu binasında hakkı olmadan durması” suç unsurları olarak değerlendirilmişti. / DUVAR

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ