UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Araştırma: Covid-19 tedavisinde plazmanın etkisi ‘sınırlı’

Araştırma: Covid-19 tedavisinde plazmanın etkisi ‘sınırlı’
  • 24.10.2020
  • 843 kez okundu

Covid-19 hastalarının iyileşme sürecinde, plazma tedavisinin etkisinin ‘sınırlı’ olduğu tespit edildi. Hindistan’da yürütülen çalışmada, plazma tedavisinin ölüm oranlarını da etkilemediği kaydedildi.

İngiltere’de tıp dergisi British Medical Journal’da yayınlanan bir araştırma, iyileşmiş Covid-19 hastalarının kanlarından alınan plazma ile yapılan tedavinin etkisinin sınırlı olduğunu, hastaların ölümünü azaltmadığını ve hastalığın ilerlemesini önlemediğini gösterdi. Ancak uzmanlar, plazmanın tedavi potansiyeli olabileceğine ve bu konuda daha fazla araştırma ihtiyacına vurgu yapıyor.

Hindistan’daki araştırma, nisan-temmuz ayları arasında hastanede tedavi gören 464 yetişkin orta dereceli Covid-19 hastasına dayanıyor. Hastaların yarısına normal tedavinin yanı sıra plazma tedavisi uygulanırken, diğer yarısı kontrol grubu oldu ve sadece standart tedavi gördü. Bir ay sonra, plazma tedavisi uygulanan hastaların yüzde 19’u ya öldü ya da hastalığı ilerledi. Kontrol grubunda ise bu oran yüzde 18 oldu. Ancak plazma tedavisinin yedi gün sonra nefes darlığı ve yorgunluk gibi semptomların azalmasına yardımcı olduğu görüldü.

ANTİKOR SEVİYESİ ÖNEMLİ

İngiltere’de Ulusal Sağlık Servisi NHS tarafından yürütülen plazma tedavisi denemelerinde sadece yüksek miktarda antikor içeren plazmanın kullanıldığı, Hindistan’daki denemede kullanılan plazmanın ise altı ila 10 kat daha az antikor içerdiği belirtiliyor. Hindistan’daki araştırmayı yürüten bilim insanları, daha fazla antikor içeren plazma ile yapılacak tedavinin daha etkili olabileceği konusunda mutabık.

‘VİRÜS MİKTARINI AZALTIYOR’

Cardiff Üniversitesi’nden Bağışıklık Araştırmaları Enstitüsü başkanı Prof. Paul Morgan, plazma tedavisi konusunda iyimser olmak için başka nedenler de bulunduğunu söylüyor. Covid-19 bağışıklığı konusunda da uzman olan Prof. Morgan, bu araştırmanın , plazma tedavisinin virüs miktarını azalttığını da gösterdiğini belirterek, “Sonuca yansımasa bile bu tedavinin antiviral bir etkisi olduğu görülüyor” diyor. Ayrıca, hastalara bol miktarda plazma nakli yapmanın da ölüm artışında etkisi olabileceğini belirten Morgan, “Belki de plazma nakli yerine, sadece plazmanın içerdiği antikorları kullanmak gerek” yorumu yapıyor. (BBC Türkçe)

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ