UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Araştırma: İtalya’da vaka sayısı resmi verilerin altı katı

Araştırma: İtalya’da vaka sayısı resmi verilerin altı katı
  • 04.08.2020
  • 740 kez okundu

İtalya’da sağlık yetkilileri tarafından yapılan antikor testi araştırmasında, 1.5 milyon kişinin Covid-19’a yakalandığı tespit edildi. Araştırmada, sonuçların bölgeden bölgeye değişiklik gösterdiği ifade edilirken, yapılan testlerde vaka sayısının resmi verilerin altı katı olduğu kaydedildi.

İtalya’da şu ana kadar kaç kişinin korona virüsüne yakalanmış olduğunun tespit edilebilmesi için yapılan çalışmanın sonuçları açıklandı. İtalyan sağlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, çalışma kapsamında yaklaşık 65 bin kişiye antikor testi yapıldı. Elde edilen sonuçlardan yapılan projeksiyona göre, şu ana dek İtalya nüfusunun yüzde 2.5’i, bir başka deyişle yaklaşık 1.5 milyon İtalyan korona virüsüne yakalandı.

Bu sayı, açıklanan resmi sayının altı katına tekabül ediyor. İtalya’daki toplam can kaybının 35 bin olduğu göz önünde bulundurulduğunda, araştırma sonucunda ulaşılan 1.5 milyonluk vaka sayısı, yüzde 2.3 olan virüsten ölüm oranıyla da uyum gösteriyor.

‘YAYGINLIĞI ANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ’

İtalyan hükümetine danışmanlık yapan Dr. Franco Locatelli, yapılan testlerin amacının, vücudu antikor geliştirmiş olan kişilerin artık bu virüse karşı güvende olduğunu ortaya koymak olmadığını vurguladı. Sadece virüsün ülke genelindeki yaygınlığını anlamaya çalıştıklarını belirten Locatelli, sonuçların bölgeden bölgeye büyük değişiklikler göstermesinin de önemli olduğunu söyledi.

İtalya’da virüsten en çok etkilenen bölge olan Lombardiya’da halkın yüzde yedisinin antikor testinin pozitif çıkarken bu oran Sicilya’da yüzde 0,3 civarında kaldı. Dr. Locatelli’ye göre, bu sonuç, virüsün kuzey bölgelerine verdiği hasarın ülkenin diğer kesimlerine yayılmaması için uygulanan karantinanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. (Kaynak: DW Türkçe)

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ