UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Asgari ücret toplantısı: Fedakarlığı servetine servet katanlar yapsın

Asgari ücret toplantısı: Fedakarlığı servetine servet katanlar yapsın
  • 04.12.2020
  • 4.456 kez okundu

2021 yılı asgari ücret belirleme toplantılarının ilki yapıldı. Patron temsilcisi devletten destek talep etti. Türk-İş temsilcisi, “Fedakarlığı servetine servet katanlar yapsın” dedi. İkinci toplantı 15 Aralık’ta yapılacak.

Asgari ücrette 2021 rakamını belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde yapıldı. Toplantı korona virüsü salgını nedeniyle çevrim içi olarak yapıldı.

BAKAN: HAKEM ROLÜ ÜSTLENECEĞİZ

Toplantıda işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yer aldı.

Açılışta konuşan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz. Asgari ücretin işçi ve işverenlerin beklentilerine uygun, çalışma hayatına olumlu katkı sağlayacak seviyede belirleneceğine inanıyorum” diye konuştu.

TÜRK-İŞ: BU ÜCRETLE AİLELERİN GEÇİNMESİ MÜMKÜN MÜ?

Bakan Selçuk’un ardından konuşan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, 7 milyon civarı insanın çok düşük belirlenen asgari ücretle yaşamlarını sürdürmeye çalıştığını vurguladı. Nazmi Irgat, Bakan Selçuk’a seslenerek, “Siz aileden sorumlu bakansınız, bu ücretle ailelerin geçinmesi mümkün mü?” diye sordu.

Başta asgari ücretliler olmak üzere tüm çalışanlarla ilgili vergi düzenlemesinin adil olmadığını belirten Nazmi Irgat, “Asgari ücretlilerle birlikte tüm çalışanlar için adil bir vergi düzenlemesi yapılmalı” dedi. Nazmi Irgat, asgari ücretliden vergi alınıp alınmamasının artık çok ciddi bir şekilde düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Pandemi koşullarında milyonlarca kişinin işlerini kaybetmemek için hayatlarını tehlikeye atarak çalıştığını belirten Nazmi Irgat, “Fedakarlıksa, ekonomik kriz döneminde servetine servet katanlar yapsın. Artık işçilerin daha fazla fedakarlık yapacak takatları kalmamış durumda” diye konuştu.

Türk-İş temsilcisi Nazmi Irgat, aynı düşüncelerle üç işçi sendikaları konfederasyonunun ortak açıklama yaparak insanca yaşanacak asgari ücret istediklerini hatırlattı.

PATRONLARIN TALEPLERİ

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik sorunları işaret ederek “Asgari ücret belirlenirken ülkemizin ekonomik durumu ve işletmelerimize olan etkisi göz önünde bulundurulmalıdır” dedi. Koç enflasyonun üzerinde belirlenen asgari ücret nedeniyle işlermelerin zor durumda kaldığını, bu olumsuzluğun istihdamı olumsuz yönde etkilediğini ve kayıt dışı işçiliği de artırdığını öne sürdü.

Patron temsilcisi Akansel Koç, işverenlerin devletten destek beklediğini, salgın koşulları da gözetilerek son 5 yıldır uygulanan asgari ücret desteğinin bu yıl da devam etmesini istediklerini belirtti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını TİSK’in ev sahipliğinde 15 Aralık, üçüncü toplantısını Türk-İş’in ev sahipliğinde 22 Aralık’ta gerçekleştirecek. / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ