UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 12,07 / Satış: 12,12
€ EURO → Alış: 13,59 / Satış: 13,64

Aziz Güler’in ailesi AİHM’ye başvurdu

Aziz Güler’in ailesi AİHM’ye başvurdu
  • 13.10.2015
  • 1.191 kez okundu

Suriye'nin Rojava kentinde IŞİD çetelerine karşı savaşırken 21 Eylül’de yaşamını yitiren Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) savaşçısı Aziz Güler’in cenazesinin Türkiye’ye getirilmesine izin verilmemesi üzerine Güler’in ailesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) ihtiyati tedbir kararı için başvurdu.

Güler’in ailesi, cenazenin teslim edilmemesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 39’uncu maddesi gereği AİHM’e başvurdu.

Güler ailesi adına AİHM’ye başvuran avukat Sinan Varlık, açıklamalarda bulundu:

“Biz bu mağduriyeti önlemek, bu hukuksuzluğun önüne geçmek için AİHM’ye ihtiyati tedbir talepli, cenazenin Türkiye’ye intikali konusunda başvuruda bulunduk.

“Biz bu süreci hukuk süreci olarak değil, siyasal dayatmalar sonucu ailelerin uğradığı mağduriyeti bir insanlık süreci olarak görüyoruz. 21 Eylül’de Aziz yaşamını yitirdikten sonra ailesi Suruç Kaymakamlığına başvurdu.

“Kaymakamlık, bir bakanlar kurulu kararı olduğu, bu karar gereği olarak Rojava’daki cenazelerin bundan sonra Türkiye’ye intikaline izin verilmeyeceği belirtiyor. Biz hukukçular, böyle bir kararın olup olmadığını araştırdık ve böyle bir karar olmadığını, Rojava’daki cenazelerin Türkiye’ye intikali konusunda hiçbir yasal engelin bulunmadığını da tespit ettik.

“Suruç Kaymakamlığı, talebimizin gayet hukuki olduğunu, cenazelerin intikali konusunda hiçbir yasal engelin bulunmadığını, ancak cenazelerin geçişi konusunda kendisinin siyasal talimat aldığını söyledi. Biz de bu süreci burada bırakmayacaklarını Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını ifade ettik. Anayasa Mahkemesinin taleplerine, hiçbir gerekçe sunmadan, tedbiri talebimizi reddetti.

“Şimdi bir aile var ortada, 20 gündür cenazesini alamıyor. Bu ailenin manevi bütünlüğü nasıl sarsılmıyor, bunu hukuken açıklamak oldukça güç. Bırakın hukuken, vicdanen açıklamak da güç. Biz böyle bir karar ile karşılaşacağımızı biliyorduk. Çünkü mezarlıkları bombalayan bir siyasal akıl, insanların cenazelerini yerlerde sürükleyen bir siyasal akıl tabii ki cenazelerin geçişine izin vermeyecektir. Bizi hukukçular olarak çok şaşırtmadı. Biz bu hukuksuzluğu ortadan kaldırmak için iç tüzük madde 39’a göre başvuruda bulunduk, AİHM’ye.

“Somut olarak çok açık ihlaller var, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHM) 3., 8., 9., 13, 14’üncü maddeler açısından açık bir ihlal var, bu hukuksuzluğa son verilmesini istiyoruz. Ailenin, sevdiklerinin, arkadaşlarının mağduriyetine son verilmesi için başvuruda bulunduk. Umutluyuz, olumlu bir karar bekliyoruz. Bu olumlu kararı aldıktan sonra da Suruç Kaymakamlığı’na yeniden başvuruda bulunacağız.”

Varlık, 7 Haziran seçimlerine kadar Rojava’daki cenazelerin intikali konusunda çok fazla sıkıntı yaşatmadıklarını ancak, 7 Haziran seçimlerinden sonra siyasal bir karar ile cenazelerin geçişine engel olmaya, hukuki zorluk çıkarmaya başladıklarını, ancak 15 Ağustos’tan bu yana da cenazelerin geçişini tamamen kestiklerini de söyledi.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ