UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 12,93 / Satış: 12,98
€ EURO → Alış: 14,67 / Satış: 14,73

Baluken: Darbe ile değil, demokrasi ile mücadele yürütülüyor

Baluken: Darbe ile değil, demokrasi ile mücadele yürütülüyor
  • 06.10.2016
  • 1.071 kez okundu

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Darbe ile mücadele adı altında yürütülen bütün süreçler, demokrasi ile mücadeledir. Türkiye’nin var olan demokrasi kırıntıları ortadan kaldırılmak ve tek adam rejimi hayata geçirilmek isteniyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, gündemdeki gelişmelere ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenlendi.

Baluken, HDP’ye yönelik medya ambargosunu aşmak için başlatılan “HDP’yi HDP’den takip ediyorum” kampanyası kapsamında Periscope’dan canlı olarak yayınlanan basın toplantısında şunları belirtti:

Basına dönük baskılar

“Utanç verici bir hafta içerisinde bulunuyoruz. Kapatılan muhalif radyo ve televizyon kanallarının çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Özgür ve muhalif basın geleneğini hiçbir darbe halktan koparamayacak ve bu gelenek sürecek.

“AKP hükümeti ve Erdoğan çok bilinçli bir şekilde darbe ile mücadelenin üstünü örtmektedir.

“Tek adam rejimi hayata geçirilmek isteniyor”

“Darbe ile mücadele adı altında yürütülen bütün süreçler, demokrasi ile mücadeledir. Türkiye’nin var olan demokrasi kırıntıları ortadan kaldırılmak ve tek adam rejimi hayata geçirilmek isteniyor. Bunun kabul edilmez olduğunu defalarca ifade ettik.

“Darbenin siyasi ayağı ortaya çıkarılmıyor”

“Bugüne kadar Meclis çatısı altında sormuş olduğumuz sorulara yanıt almış değiliz. Darbenin siyasi ayağına ilişkin olarak nasıl bir soruşturma yürütülmüş diyerek, sorduğumuz sorulara yanıt almış değiliz.

“Darbenin siyasi ayağı halen ortaya çıkarılmış değil. AKP grubu, darbenin siyasi ayağı ile ilgili sorulara sıra gelince süt dökmüş kediye dönüşüyorlar. Böyle bir tartışmanın yürütülmemesi için kör, sağır, dilsiz rolünü oynuyorlar. Bu suçluluk psikolojisinin getirmiş olduğu bir durumdur.

“AKP, darbeyi aklama pratiği içerisine girdi”

“Darbe girişiminin araştırılması için kurulan komisyonun çalışması fiili olarak durmuş vaziyette. Biz bu komisyonu ilk öneren parti olarak, ilk günden bu yana bunu söyledik; bu komisyonda dört partiden eşit üye olmalıdır.

“Ama AKP, darbeyi aklama gibi bir pratiğin içerisine girdi. Bütün yetkilerin komisyon başkanına verildiği bir aklama komisyonuna çevrildi. Komisyon başkanı, yardımcısı, sözcüsü ve katibi AKP’li. Böyle bir komisyondan ne çıkacak?

“17-25 Aralık yolsuzluk sürecinde de AKP aynısını yaptı. Bir komisyon kurulmasına aylar sonra onay verdiler ama komisyon yolsuzlukları açığa çıkartan değil, yolsuzluğun üstünü örten bir komisyona dönüştü. AKP’nin şimdi yapmak istediği de bu komisyondan farklı değil. Komisyon başkanı olarak seçtikleri kişi Fethullah Gülen’den bahsederken, ‘Fethullah Yüce Gülen Efendi’ ifadesini kullanan kişi. Komisyon üyeleri için de geçerli bir durum.

“AKP’nin darbe ile mücadeleye dönük bir samimiyetinin bulunmuyor, ancak darbeyi aklamaya dönük girişimlerine de izin vermeyeceğiz.

“OHAL kararı padişah fermanı gibi devreye konuluyor”

“OHAL kararı, bir padişah fermanı gibi devreye konuluyor. Meclis’e de bu noktada noter muamelesi yapan bir dayatma var.

“Bütün siyasi partilerin buna karşı güçlü bir şekilde tepkilerini ortaya koyması gerekiyor. Padişah fermanı ile bu Meclis’e dayatma bulunmaya karşı siyasi partilerin net bir tavır sergilemesi gerekiyor.

“Bugün aylar sonra OHAL ilanı ile devreye konulan KHK’ler görüşülmek üzere Meclis’e getiriliyor. KHK’ler devreye konulduktan hemen sonra Meclis’e getirilmelidir. KHK’lerin derhal geri çekilmesini istiyoruz.

KHK komisyonuyla ilgili süreç

“CHP ve MHP’nin ağzına bir parmak bal çalıp, KHK’lerin onayı sağlamak istiyorlar. Kurulmak istenen komisyona AKP’nin biçtiği rol bu. Bir de utanmadan Fransa ve ABD’deki OHAL süreciyle kıyaslıyorlar. İnsan bunu söylerken, biraz utanır. Orada OHAL ilan edildiğinde kaç memur işten atıldı, kaç belediye kayyum atandı, kaç televizyonun kapısın mühür vuruldu? Bu soruların cevabı yok.

Başika bölgesindeki Türk askeri varlığı

“Türk askerlerinin başka bir ülkenin toprağında işi olamaz. Ne içeride ne de dışarıda daha fazla askeri önlemleri önceleyen politikalarla bir çözüm bulunamaz.

“Bu ülkenin başına daha büyük felaketler getirir. Bizi dinlemeyenler, Türkiye’yi belki de kıvılcımı bugünlerde çakılacak bir savaşın içerisine itiyorlar. Savaş tezkeresinin nedeni de buydu. Erdoğan’ın siyasi fantezileri nedeniyle ülkemizin halklarını yeni bir felakete sürükleniyor.

Musul operasyonu

“Erdoğan ve AKP’nin de Musul ile ilgili ortaya koyduğu tutum, IŞİD’i koruma tutumudur.”

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ