UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,65
€ EURO → Alış: 10,30 / Satış: 10,34

Burhan Kuzu hakkında soruşturma

Burhan Kuzu hakkında soruşturma
  • 13.02.2020
  • 496 kez okundu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Burhan Kuzu hakkında soruşturma açtığı öğrenildi. Soruşturmanın, İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti’nin kızı ve şoförünün öldürülmesi olayının azmettiricisi olduğu iddiasıyla yargılanarak beraat eden Orhan Ünğan’ın ifadelerinin ardından başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’nin dönemin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun nüfuzunu kullanarak yargıya baskı yaptığı iddialarının ardından Kuzu hakkında soruşturma açıldığı ortaya çıktı. Özel Soruşturma Bürosu tarafından yürütüldüğünü açıklanan soruşturma Zindaşti’nin kızı ve şoförünün öldürülmesi olayının azmettiricisi olduğu iddiasıyla yargılanarak beraat eden Orhan Ünğan’ın şikayeti üzerine başlatıldı.

‘KUZU YALNIZ DEĞİL…’

İstanbul Bağdat Caddesi’nde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen İlhan Ünğan’ın ağabeyi olan Orhan Ünğan’ın ifadesinde, “Ben Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanırken (Zindaşti’nin kızının öldürülmesi dosyası) Burhan Kuzu’nun yargılama dosyasına müdahale ettiğini ve tahliye edilmemem hususunda baskı yaptığını belirttim” dedi. Sözcü’den Ümit Türk’ün haberine göre, Ünğan’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili’ne verdiği ifadede, “Naci Şerifi Zindaşti tutuklu iken Burhan Kuzu, 5. Sulh Ceza Hakimi C.Ö. üzerinde baskı kurarak tahliyesini sağladığını medyada çıkan haberlerden öğrendim. Benim elimde bulunan Burhan Kuzu’nun Naci Şerifi Zindaşti ile olan tanışıklığını gösteren fotoğrafları ve Whatsapp yazışmaları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Zindaşti hakkında yürüttüğü dosyada da bulunmaktadır. Bu bilgiler Zindaşti’nin telefon incelemesinde ortaya çıkmıştır” dedi.

Ünğan verdiği ifadede, “Burhan Kuzu’nun yalnız olmadığını, soruşturmanın genişletilmesi gerektiğini” belirtti. Ünğan ifadesinde şöyle devam etti: “Ben Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanırken Burhan Kuzu’nun yargılama dosyasına müdahale ettiğini ve tahliye edilmemem hususunda baskı yaptığını belirttim. Dosyada bu kayıtlar mevcuttur. Burhan Kuzu ile herhangi bir tanışıklığım yoktur. Kendisini tanımam. Yalnız kardeşim İlhan Ünğan vefat ettikten sonra Burhan Kuzu, avukatım olan A.G.’yi arayarak kendisinin bu olaylarla alakasının olmadığını, üzerine iftira atıldığını söylemiş.”

Bakırköy Adliyesi’nde görevli bazı hakimlerin de isimlerini veren Ünğan, söz konusu hakimlerin konu hakkında bilgi sahibi olduklarını ve tanık olarak dinlenilmesi gerektiğini belirtti. Ünğan, “Soruşturmanın Burhan Kuzu dışındakileri de kapsaması gerektiğini aksi taktirde güdük kalacağını düşünüyorum” dediği kaydedildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Başsavcılık yetkilileri Kuzu hakkındaki soruşturmanın Özel Soruşturma Bürosu tarafından yürütüldüğünü açıkladı. Kuzu’nun ifadeye çağrılması bekleniyor. Öte yandan Kuzu da dün yaşanan gelişmelerin ardından Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Kuzu yaptığı açıklamada, “Ben bir bilim adamı ve hukukçuyum. Savcılık ifadeye çağırırsa koşa koşa giderim. Tekrar ediyorum hiçbir hakime baskı yapmadım” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

6 Nisan 2018’de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Zindaşti 5 adamıyla birlikte, “adam öldürmek”, “cinayete azmettirmek” ve “FETÖ üyeliği” suçlarından tutuklanmıştı. Yaklaşık 6 ay tutuklu kalan Zindaşti, gece yarısı kararıyla tahliye edilmişti.

Savcılık tahliyeye itiraz etse de Zindaşti ve adamlarına bir daha ulaşılamamıştı. İddiaya göre eski milletvekili Burhan Kuzu Zindaşti’nin tahliyesi için hâkimlere baskı yapmıştı.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu dosyaya el koydu. Tahliye kararını veren Hakim C. Ö. görevinden alınarak geçici olarak Küçükçekmece Hakimliği’ne oradan da Erzurum’a gönderilmişti. HSK soruşturma başlatıp müfettiş görevlendirdi. Müfettiş incelemesi başladığında ise Hakim C Ö. Erzurum’daki yeni görev yerine atanmıştı.

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ