$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

CHP: Gözaltına alma ve görevden uzaklaştırmalar derhal son bulsun

CHP: Gözaltına alma ve görevden uzaklaştırmalar derhal son bulsun
  • 15.01.2016
  • 600 kez okundu

CHP Parti Meclisi “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenlerin gözaltına alınmasına tepki göstererek, ” Gözaltına alma ve görevden uzaklaştırmaların derhal son bulmasını talep ediyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildirisine imza atıkları için haklarında soruşturma başlatılan ve evleri basılıp gözaltına alınan akademisyenlerle ilgili bildiri yayınlandı.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, bazı milletvekilleri ile parti genel merkezinde bildirgeyi açıkladı.

Bildirgede şunlar dile getirildi:

“Cumhuriyet Halk Partisi, her türlü terörü amasız fakatsız ve lakinsiz şiddetle kınar ve lanetler. Terörün insanlık suçu olduğunu kabul eder.

“‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildirisine imza atan 1128 akademisyen üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamayı emir telakki eden yargının ve bazı üniversite yönetimlerinin harekete geçmesi Türkiye demokrasisine yeni bir leke düşürdü.

“Bugün sabah itibariyle Cumhurbaşkanı’nın verdiği talimatla açılan soruşturmayla çok sayıda akademisyen gözaltına alındı ve görevden uzaklaştırmalar başladı.

“CHP Parti Meclisi olarak, ancak demokrasi dışı rejimlerde rastlanan, düşünceyi açıklama özgürlüğü ve bağımsız yargıyı hedef alan bu operasyonları hukuksuz, kabul edilemez ve son derece tehlikeli buluyoruz.

“Geçmişte bazı kişi ve mihraklar tarafından hedef gösterilen insanların katledilmesi hafızalarımızdadır. Maalesef, Cumhurbaşkanı himayesinde konuşan bir mafya liderinin ‘akan kanlarınızla duş yapacağız’ ifadesi endişelerimizi güçlendiriyor.

“CHP olarak düşünce açıklama özgürlüğünü demokrasinin vazgeçilmez temel ilkelerinden biri olarak kabul ediyor ve kararlılıkla savunuyoruz. Bu anlayışla, şiddet çağrısı içermedikçe ifade özgürlüğünü kullanan tüm yurttaşların yanındayız ve onlara destek olmaya devam edeceğiz.

“Söz konusu akademisyenler bildirgesi ekseninde devam eden hukuksuz soruşturma, gözaltına alma ve görevden uzaklaştırmaların derhal son bulmasını talep ediyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
ankara hosting
sikiş