UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,79 / Satış: 7,82
€ EURO → Alış: 9,29 / Satış: 9,33

Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde deprem: 21 Ölü

Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde deprem: 21 Ölü
  • 25.01.2020
  • 296 kez okundu

Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 21 kişi öldü, 1030 kişi yaralandı. 30 kişinin de arandığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgeye gönderilen bütün yardımların AFAD tarafından düzenleneceğini söyledi. İçişleri Bakanı, depremin siyasete alet edilmemesi gerektiğini belirterek, sosyal medyada bu yönde yapılan bazı paylaşımlar hakkında takibatta bulunulacağını belirtti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) Twitter hesabından yapılan bilgilendirmede, Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem sonrasında 97 artçı deprem yaşandı. Elazığ’daki deprem, toplam nüfusu 10 milyona yaklaşan Adıyaman, Gaziantep, Kayseri, Adana, Şırnak, Dersim, Sivas, Diyarbakır, Mardin, Malatya, Bingöl, Siirt, Kahramanmaraş ve Batman gibi illerin dışında Samsun, Tokat, Çorum, Trabzon, Ordu, Giresun ve Hatay’da hissedildi.

Deprem bölgedeki farklı merkezlerde yıkıma ve can kaybına neden olurken Elazığ’daki İstasyon Meydanı’nda bulunan bir binada da yangın çıktı. Elazığ’da ciddi bir panik havası yaşandığı, halkın sokaklarda olduğu, trafikte sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor. Elazığ merkeze 40 kilometre uzaktaki Çevrimtaş köyünde bir binanın yıkıldığı enkaz altında çok sayıda kişinin bulunduğu bildiriliyor.

Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Kandilli Rasathanesi ise depremin 6,5 büyüklüğünde ve 5 kilometre derinlikte gerçekleştiği bilgisini verdi.

 MALATYA PÖTÜRGE’DE DE 5 AYRI SARSINTI OLDU

Elazığ’ın Sivrice ilçesinin ardından bölgede artçı sarsıntılar devam ederken Malatya’nın Pötürge ilçesinde de 5 ayrı sarsıntı meydana geldi. En büyüğü 4,7 büyüklüğünde olan sarsıntılar iki adet 3,9 şiddetinde olmak üzere 4,1 ve 3,1 olarak kaydedildi.

Elazığ’da hasar meydana gelen bir öğrenci yurdu boşaltıldı.

 Depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar meydana geldi. AFAD’ın açıklamasına göre Sivrice’de 5,4 ve 5,1 büyüklüklerinde iki ayrı sarsıntı gerçekleşti.

 

SOYLU: BİZE DERS OLDU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Elazığ’a giderek yaptığı açıklamadan başlıklar şöyle:

“Şu ana kadar Malatya’da 5, Elazığ’da 10 kişi hayatını kaybetti. Şu anda göçük altında Malatya Afet Koordinasyon Merkezi’nden aldığımız bilgi çerçevesinde, Malatya’da depremle karşılaşan bölgelerde göçük altında kimse yok. Fakat Elazığ’da şu anda 30 vatandaşımızın arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Elazığ’da 405 vatandaşımız yaralanmak suretiyle hastanelere müracaat etmiş veya bizim sağlık ekiplerimiz tarafından hastaneye getirilmiştir. Malatya’da ise 148 vatandaşımız hastanelere sevk edilmişlerdir. Malatya’da 3 ağır yaralımız var, Elazığ’da 2 ağır yaralımız var. Toplam 5 ağır yaralımız mevcut durumda.

Olayın duyulduğu 20.55 saatinden itibaren, bir dakika sonra sayın Cumhurbaşkanımıza 6.8 büyüklüğünde deprem olduğunu arz ettik. Bu dakikadan itibaren kısa aralıklarla kendisini bilgilendirdik. Kıymetli vatandaşlarımıza şunu ifade etmek istiyorum. Geçmişte çok acı tecrübelerimiz var ve hep beraber bu millet olarak yaşadık. En yakın zamanlarda yaşadığımız 1999 yılında İstanbul depremi; Yalova dahil yaşanan deprem… Maalesef orada büyük bir acziyeti hep beraber gördük, yaşadık. Bu bize büyük bir ders oldu. Ve ondan sonra Türkiye bu konuda büyük ve önemli adımlar attı. Sadece kendi ülkesine değil dünyaya da elini uzatan ülke haline geldi.

Van, Bingöl, Simav depremini yaşadık. Allah’a hamd olsun vatandaşlarımızın yarasını en hızlı şekilde sardık.

Deprem olduktan 40 dakika içerisinde havada iki tane İHA’mız, bir tane de insanlı keşif uçağımız sadece Elazığ’da. Ankara’daki merkezimize görüntüleri aktardılar. Büyük bir iribat sağlamaya çalıştık.

Hemen Türkiye Acil Müdahale Planı’ndaki buraya sevk edilecek arama kurtarma birliklerimizin tamamı hayata geçti. Toplam 616 arama kurtarma biriminin bir bölümü vardı, bir bölümü de varmak üzere. Şu anda da İstanbul’dan bir yolcu uçağı arama kurtarma birliği hareket halinde. Bir nakliye uçağı da çeşitli araç ve gereçlerin getirilmesi için hareket halinde.”

SAĞLIK BAKANI KOCA: HASTANELERDE HASAR YOK

Soylu’nun ardından söz alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da şunları söyledi, “Özellikle bölgedeki hastanelerimizde hizmet sunumunu aksatacak hasarın olmadığının altını çizmek istiyorum. Ağır yaralıların 3’ü Malatya, 2’si Elazığda. Elazığ’da ikisi kalp krizinden 13 kişi öldü. Uçak ve helikopter ambulansımız da hazır halde gerektiğinde hizmet veriyor olacak. Ben özellikle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve milletimize geçmiş olsun diyorum.”

MURAT KURUM: ELAZIĞ’DA 5 MALATYA’DA 25 BİNA YIKILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise yaptığı açıklamada şöyle konuştu, “Tüm Türkiyemizin başı sağ olsun. Tabi olayı duyar duymaz sayın bakanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye Acil Müdahale Planı çerçevesinde ilgili tüm bakanlıklarımız harekete geçtiler. Elazığ’da 5 binamız, Malatya’da da 25 binamız yıkık. Şu anda ekiplerimiz sahada, ilk etapta kamu binalarımızın tespitlerini yapıyorlar ki yaralı vatandaşlarımıza acil müdahale etmek ve zarar olup olmadığı tescili sürecini işletiyorlar. Yarın sabah itibariyle de hasar tespit çalışmalarını yapacağız. Hedefimiz hafta sonuna kadar bütün hasar tespit çalışmalarını tamamlamak. Artçı sarsıntılar devam ediyor, riskli binalara girmeyin. Bu acıları bir daha yaşamamak için de sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi köylerimizi kentlerimizi de dönüştürmek durumundayız.”

AFAD: HASARLI YAPILARA KESİNLİKLE GİRİLMESİN

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Telefon görüşmelerinde mümkünse web tabanlı uygulamaların ve SMS’lerin tercih edilmesi önem arz ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Elazığ’daki depremin ardından AFAD koordinasyonunda 28 çalışma grubunun 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirildiği bildirildi.

KANDİLLİ: ARTÇILAR BİR HAFTA DEVAM EDEBİLİR

Kandilli Rasathanesi’nden depremle ilgili yapılan açıklamada, “Depremin artçılarına baktığımızda 75 km’lik bir alana yayılıyor. 30’un üzerinde deprem oldu. Bu artçıların da önümüzdeki birkaç gün ya da birkaç hafta devam etmesini beklemek yanlış olmayacaktır. Bölge sismik olarak aktif olan bir bölge. Uzun zamandır da eksikliği çekilen bir deprem vardı. Bu sismik boşluğun dolması olarak nitelendirebiliriz. Bu tip depremleri görme olasılığımız var. Kaydettiğimiz en büyük artçı sarsıntı 4,8. Hasarlı binalara girmekten kaçınmakta fayda var” denildi.

 

NTV canlı yayınına katılan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Elazığ’da meydana gelen depremin ardından ekiplerin saha taramasına başladığını belirterek, “Yıkım var mı, enkaz altında kimse var mı, bunun araştırmasını yapıyorlar” dedi. Depremin geniş bir coğrafyada hissedildiğini belirten Güllüoğlu, “Sivrice ve civarındaki ilçelerde hissedildi. Şu an çalışmalarımız devam ediyor. Biz de yakından takip ediyoruz” ifadesini kullandı.

Depremin ardından çeşitli televizyonların canlı yayınlarına katılan bölgedeki çeşitli köy muhtarları enkaz altında kalanlar olduğunu belirtti. Deprem bölgesindeki köylerde de soğuk havada dışarıda bekleyenlerin yardım bekledikleri ifade ediliyor.

Elazığ’da 8 Mart 2010 tarihinde 6,1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Depremde 51 kişinin hayatını kaybettiği ve 34 kişinin yaralandığı açıklanmıştı. Kandilli Rasathanesi, büyük depremi takip eden 800 artçı sarsıntı olduğunu bildirmişti.  / DUVAR

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ