UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 12,07 / Satış: 12,12
€ EURO → Alış: 13,59 / Satış: 13,64

Erdoğan, KKTC’de: Diplomasi oyunlarına artık tahammülümüz yok

Erdoğan, KKTC’de: Diplomasi oyunlarına artık tahammülümüz yok
  • 15.11.2020
  • 666 kez okundu

KKTC’yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Rumlar iktidarı ve refahı Kıbrıs Türkleri ile paylaşmak istemiyorlar. Garantör ülke olarak bizim bu diplomasi oyunlarına artık tahammülünüz yok” dedi. Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli, Maraş’ta piknik yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın davetiyle KKTC’ye gitti.

Özel uçakla yerel saatle 12.30’da Ercan Havalimanı’na gelen Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından resmî törenle karşılandı. Ziyaretteki konuşmasında “Bu topraklardaki her bir başarımızı ağır bedeller ödeyerek elde ettik” ifadesini kullanan Erdoğan şöyle devam etti:

“Anadolu’dan Akdeniz’deki ufka bakarak nazlı nazlı dalganan bayrağımız varlığımız ufku gösteriyor. Kıbrıs Türkleri kendi topraklarında başı dik, onurlu ve özgür bir şekilde yaşıyor. Kıbrıs Türkü kardeşlerimiz geleceklerine daha umutla, ümitle bakıyor. Kıbrıs Türkünün özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazul Küçük ve Rauf Denktaş başta olmak üzere emeği geçen herkese Allah’tan rahmet diliyorum.

Kıbrısla ilgili siyasi sorunlar hâlâ devam ediyor.  Kıbrıs meselesinin Kıbrıs Türk halkının meşru haklarını temin edecek şekilde çözümlenmesi önceliğimiz.

Bugün Kıbrıs’ta iki ayrı devlet var. İki devletli bir çözüm konuşulması ve müzakare edilmesi gerekiyor.

Rumlar iktidarı ve refahı Kıbrıs Türkleri ile paylaşmak istemiyorlar. Garantör ülke olarak bizim bu diplomasi oyunlarına artık tahammülünüz yok.

‘GÜNEY KIBRIS’IN BAŞINDAKİ SÖZDE YÖNETCİLERE ŞİKAYET EDENLER’

Maraş kısa sürede inşallah hayat bulacak. Bu adımdan rahatsız olanlar şimdi mağdur edebiyatı yapıyor. Maraş’ta atılan adımın amacı yeni mağduriyet oluşturmak değil. Kuzey Kıbrıs’ta yaşayıp da kendi cumhurbaşkanını Güney Kıbrıs’ın başındaki sözde yöneticilere şikayet edenlerle Güney Kıbrıs güç devşireceğini zannediyorsa aldandığını bilmelidir. Sözde paçavralar maalesef kendi cumhurbaşkanını kalkıp da Güney Kıbrıs’ın sözde cumhurbaşkanına şikayet ederse bunun akibeti nereye varır benim sevgili kardeşlerim gayet iyi biliyor.  Biz kimsenin hakkına, hukukuna, el uzatmıyoruz. Arzumuz AB’nin uzattığımız eli havada bırakmaması, çözümü zorlaştıracak adımlardan imtina etmesidir. Uygun bir yerde cumhurbaşkanlığı makamını inşa edelim.”

‘SONDAJ FAALİYETLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ’

Erdoğan ayrıca, “Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin adil bir şekilde yer almadığı hiçbir denklem barış ve istikrar üretemez. Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma ve sondaj faaliyetlerimize adil bir anlaşma sağlanana kadar kararlılıkla devam edeceğiz” mesajı verdi.

KKTC’nin 37. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek törenlere katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Maraş’ta piknik yapacak. / DUVAR

 

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ