UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,21 / Satış: 9,25

Fahrettin Altun: Basın kartları iptal edilmedi

Fahrettin Altun: Basın kartları iptal edilmedi
  • 27.01.2020
  • 260 kez okundu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı sendikaların tepkisi üzerine açıkladı: Basın kartları iptal edilmedi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı çok sayıda gazetecinin basın kartını önce iptal etti sonra yeniden kullanıma açtı. Sendikaların tepkilerinin ardından İletişim Başkanı Fahrettin Altun yaptığı açıklamada değerlendirme süreci devam eden gazeteci sayısını 894 olarak açıkladı.

Basın kartlarının iptal edildiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunan Altun, basın kartına yönelik işlemlerin Basın Kartı Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştiğini belirtti.

‘TİTİZLİKLE DEVAM EDİYOR’

Basın kartı değerlendirme sürecinin, “basın kartının itibarını ve saygınlığını koruyacak şekilde titizlikle” yürütüldüğünü savunan Altun’un açıklamasının satır başları şu şekilde:

13 BİN 372 BASIN KARTI TESLİM EDİLDİ: Başvuru sahibinin Basın Kartı Yönetmeliğinde belirtilen “basın kartı verilecek kişilerde aranan şartları” taşıyıp taşımadığını tespit etmek üzere derinlemesine araştırmalar yapılmaktadır. İletişim Başkanlığı kurulduğundan itibaren değerlendirme süreci tamamlanan 13 bin 372 medya mensubuna yeni basın kartları teslim edilmiştir.

ÜÇ KRİTER: Şu anda değerlendirme süreci devam eden başvuru sayısı 894’tür. Bu süreçte, teknik kriterlerin yanı sıra başvuru sahibinin gerçekten mesleki faaliyet icra edip etmediği, herhangi bir terör örgütüyle bağlantılı olup olmadığı, mahkumiyet kararı ya da meslek onurunu zedeleyici tutumları gibi çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Mevcut durumda değerlendirme süreci devam eden kartlarla ilgili herhangi bir iptal durumu söz konusu değildir.

YENİLEME BAŞVURULARI AKTİF: Basın kartına yönelik henüz neticelenmemiş yenileme başvuruları hala aktiftir. Dolayısıyla özellikle bazı medya kurumlarında çalışanların kartlarının iptal edildiği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır. Her kurumda yeni basın kartını alanlar olduğu gibi, değerlendirmesi devam edenler de bulunabilmektedir. Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da yeni basın kartlarını alanların bulunması bile bu art niyetli girişimi boşa çıkarmaktadır. Değerlendirmesi devam eden başvurulara ilişkin süreç tamamlandığında başvuru sahiplerine gerekli bildirimler yapılacaktır. (DUVAR)

 

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ