UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Financial Times: İngiltere 7 Aralık’ta Pfizer/BioNTech aşısını yapmaya başlayabilir

Financial Times: İngiltere 7 Aralık’ta Pfizer/BioNTech aşısını yapmaya başlayabilir
  • 30.11.2020
  • 519 kez okundu

Financial Times’ın haberinde, İngiltere’de korona virüsüne karşı ilk aşılamanın 7 Aralık’ta yapılabileceği kaydedildi. Haberde, Pfizer ile BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısına onay verilmesinin ardından saatler içinde dağıtımın başlayacağı aktarıldı.

Financial Times gazetesi, Pfizer ile BioNTech’in geliştirdiği korona virüsü aşısına ilk onayı vermesi beklenen İngiltere’nin 7 Aralık’ta ilk aşıları yapabileceğini yazdı. Hükümet kaynaklarına dayandırılan haberde, ülke genelinde dağıtımın Pfizer/BioNTech aşısına onay verilmesinin ardından saatler içinde başlayacağı kaydedildi.

‘AB’DE YIL SONUNDAN ÖNCE AŞILAMA YAPILABİLİR’

Financial Times’ın gördüğü gizli belgelerde, Avrupa Birliği (AB) genelinde ilaç ve tedavilere onay veren Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Pfizer/BioNTech aşısı ve Moderna’nın geliştirdiği aşısı için acil kullanım onayını gelecek ay ele alacağı tespit edildi. Gelecek ay verilecek onayın, 27 üyeli AB’de 2020 sona ermeden aşılamanın başlamasının önünü açacağı kaydedildi.

Ancak EMA’nın işleyişine hakim kaynaklar, ‘takvimde aşılması gereken çok sayıda engel olduğunu’ ve tek bir engeldeki aksamanın bile ‘takvimi önemli ölçüde erteleyebileceği’ uyarısında bulundu. İngiltere teknik olarak, Brexit geçiş sürecinin sona ereceği 1 Ocak’a kadar EMA’nın yetki alanında. Ancak 2012’de yapılan bir değişiklikle, İngiltere’nin düzenleyici kurumu acil bir kamu salığı sorununda EMA’dan ayrı hareket edebiliyor.

EMA’dan Financial Times’a yapılan açıklamada, en ileri aşamadaki aşı adaylarına yönelik değerlendirmenin bu yılsonu ya da gelecek yılbaşına dek tamamlanabileceğini belirtmişti. EMA’nın, ABD ve İngiltere’de aşının büyük ihtimalle daha önce onaylanacak olması yüzünden, süreci hızlandırma baskısı altında olduğu da belirtildi. Ancak kuruluş, yaptığı yazılı açıklamada ‘herhangi bir siyasi baskı yaşamadıklarını’ duyurdu.  Açıklamada “Tavsiyemiz, aşının güvenliği, kalitesi ve etkinliği temelinde olacak, başka bir şey değil. Onay kanıtların aşının faydalarının risklerinden daha büyük olduğunu ikna edici bir şekilde göstermesi halinde verilecek” denildi.

‘ABD’DE ONAYDAN SONRA 24 SAAT İÇİNDE DAĞITIM BAŞLAYABİLİR’

Gazete, ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) ise 8-10 Aralık’ta yapılması planlanan danışma toplantısından kısa süre sonra aşıya onay verebileceğini bildirdi. ABD’de aşı dağıtımın duyurudan sonra 24 saat içinde başlayabileceği aktarıldı. Haberde, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Anthony Fauci’nin de NBC televizyonuna yaptığı açıklamada “Büyük ihtimalle, neredeyse kesin bir şekilde, ilk öncelik grubundaki bireylerin bir kısmını aralık ayı sona ermeden aşılayacağız” dediği belirtildi.

‘ALMANYA’DA GELECEK AY UYGULANABİLİR’

Alman yetkililerin de hafta sonunda, Avrupa’daki denetçi kurumların yeşil ışık verir vermez, gelecek ay aşılamayı başlatmak için hazırlıklar yapıldığını söylediği aktarıldı. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın Bavyera Radyosu’na yaptığı açıklamada “Bugün itibariyle Pfizer/BioNTech aşısının aralık ayı ortasında onay almasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. (BBC Türkçe)

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ