UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,65
€ EURO → Alış: 10,30 / Satış: 10,34

Güney Kore’den AstraZeneca uyarısı: 65 yaş üstünde dikkatli kullanılmalı

Güney Kore’den AstraZeneca uyarısı: 65 yaş üstünde dikkatli kullanılmalı
  • 05.02.2021
  • 1.857 kez okundu

Güney Koreli uzmanlar, AstraZeneca’nın geliştirdiği Covid-19 aşısının 65 yaşın üzerindeki kişilerde kullanımı konusunda uyarıda bulundu. Açıklamada, “Heyet, henüz yeterli veri toplanmadığı için 65 yaşın üzerindekileri aşılama konusunda ihtiyatlı olunmasını tavsiye etti” denildi.

Güney Kore’de uzmanların, AstraZeneca aşısının 65 yaşın üzerindeki insanların kullanması konusunda ‘veri eksikliği nedeniyle’ uyarıda bulundukları açıklandı. Kore Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı, cuma günü yaptığı açıklamada, Güney Koreli danışmanlardan oluşan bir heyetin 65 yaş üstü kişiler için AstraZeneca’nın kullanılması konusunda uyarıda bulunduğunu duyurdu.

Güney Kore tarafından onaylanan ilk aşı olması beklenen AstraZeneca için yapılan bu tavsiyenin ise, sağlık çalışanlarına ve yaşlılara öncelik verilen bir aşılama programını karmaşıklaştırabileceğine dikkat çekildi. Ulusal ilaç komisyonu, 18 yaşından büyükler için aşıyı onaylasa da, Ulusal Gıda ve İlaç Güvenliği Değerlendirme Enstitüsü müdürü Lee Dong-hee, aşının 65 yaşın üzerindekiler için kullanılması konusunda uyarıda bulunulduğu belirtti.

Sputnik’in aktardığına göre Lee ayrıca, karar aşamasında denizaşırı ülkelerden gelen benzer uyarıların da dikkate alınacağını söyleyerek “Heyet, aşıyı Avrupa’nın önerdiği gibi 18 yaşın üzerindeki kişilere vermeyi tavsiye etti, ancak henüz yeterli veri toplanmadığı için 65 yaşın üzerindekileri aşılama konusunda ihtiyatlı olunmasını tavsiye etti” ifadelerini kullandı.

Aynı şekilde, bazı Avrupa ülkeleri de ‘veri eksikliği nedeniyle’ aşıyı gençlerle sınırlandırma yönünde karar almıştı.  AstraZeneca ile 20 milyon dozluk iki yönlü satın alma anlaşması imzalayan Güney Kore, aşının ilk partisini bu ay başında teslim aldı. Şirket, aşının acil kullanım onayı için 4 ocakta başvuruda bulunmuştu. (Kaynak: Sputnik)

 

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ