UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 13,61 / Satış: 13,67
€ EURO → Alış: 15,36 / Satış: 15,43

Haşdi Şabi Bağdat’ta Yeşil Bölge’ye baskın düzenledi

Haşdi Şabi Bağdat’ta Yeşil Bölge’ye baskın düzenledi
  • 27.05.2021
  • 291 kez okundu

Irak’ın başkenti Bağdat’ta, milis gücü Haşdi Şabi’ye bağlı güçler, hükümet binaları ve yabancı ülke temsilciliklerin bulunduğu Yeşil Bölge’ye baskın düzenledi.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta, İran’a yakın Haşdi Şabi’ye bağlı milis güçlerin hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerin bulunduğu Yeşil Bölge’ye baskın düzenlediği bildirildi.

Haşdi Şabi’ye bağlı güçler askeri araçlarla Yeşil Bölge’ye baskın düzenledi ve kapılardaki giriş-çıkışları tuttu.

Şii milis gücün, hükümet güçlerinin bu sabah tutukladığı Haşdi Şabi Enbar Komutanı Kasım Muslih’in serbest bırakmasını istediği ifade edildi.

Rûdaw’a konuşan adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Kasım Muslih’in yargılanması şartıyla Haşdi Şabi güçlerine teslim edildiğini söyledi.

Kaynak, teslimin Haşdi Şabi Başkanı Falih Feyyaz ve Haşdi Şabi yöneticilerinden Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri’nin huzurunda gerçekleştiğini belirterek, “Muslih, Haşdi Şabi yasalarına göre yargılanmak şartıyla teslim edildi” dedi.

Irak hükümetine bağlı bir güç, gün içinde Haşdi Şabi komutanlarından Muslih’i tutuklamıştı. Muslih’in Kerbela’daki sivil aktivistlerin öldürülmesinde parmağı olduğu iddia ediliyor.

Irak Yüksek Yargı Konseyi de, “terör suçundan” dolayı Muslih hakkında tutuklama kararı almıştı. Muslih ayrıca yolsuzluk yapmakla da suçlanıyor.

Irak’taki 2019 yılındaki gösterilerin aktivistlerinden İhab Vazni, bu ay başında Kerbela’da suikast sonucu öldürülmüştü.

Başbakan Kazımi: Anayasa ihlal edildi

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi de, Haşdi Şabi’nin “Silahlı gösterileri”ni eleştirerek, eylemleri anayasanın ihlal edilmesi olarak tanımladı.

Mustafa Kazımi, “Bu tarihsel aşamada vatanın güvenliğini korumak ve halkımızın güvenliğini sağlamak, hükümetin, emniyetin ve askeri güçlerin, partilerin ve siyasi akımların sorumluluğundadır. Bu nedenle herkes vatanın çıkarlarını ön planda tutmalıdır” dedi.

Kazımi, terör suçlamasıyla gözaltına alınan Kasım Muslih hakkındaki soruşturmanın sonuna kadar devam edeceğini ifade etti.

Bu arada Haşdi Şabi güçlerinin Yeşil Bölge’den çekilmeye başladığı belirtildi.

 

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ