UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,37 / Satış: 7,40
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

HDP: Demokratik işbirliğine hazırız

HDP: Demokratik işbirliğine hazırız
  • 22.02.2020
  • 319 kez okundu

HDP’nin 23 Şubat’taki kongresi öncesi basın toplantısı düzenleyen HDP Sözcüsü Günay Kubilay, AK Parti, MHP ve BBP’nin davetli olmadığını açıkladı. Kubilay, “Saray rejimine itirazı olan, demokratik ve çoğulcu bir parlamenter sisteme dönüşü öngören, ifade özgürlüğü, bağımsız yargı, özgür medya, hak, hukuk, adalet önceliklerle beraber demokrasi arayışı içinde olan güçlerle demokratik işbirliklerine de hazır olduğumuzun altını çizmek istiyoruz” dedi.

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, 23 Şubat’ta yapacakları dörüncü kongreye dair mesajlar verdi. Gelecek iki yıllık dönemde partilerinin politik ve örgütsel çizgisine yön verecek politikalarına ilişkin karar alacaklarını söyleyen Kubilay, demokratik işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Kongreye Gelecek Partisi ve İYİ Parti de davetli.

Günay Kubilay, HDP Genel Merkezi’ndeki haftalık basın toplantısında özetle şunları söyledi:

‘BURADAYIZ, HDP’DEYİZ’ SLOGANI

“Böyle bir kritik momentte kongremizin ısrarla üzerinde duracağı birkaç politik önceliğin altını çizmek gerekirse; her şeyden önce HDP’ye yönelik olarak sürdürülen çok yönlü saldırı ve siyasi tasfiye operasyonlarına, güçten düşürme ve izole etme hamlelerine, Kürt halkının siyasi iradesini gasp eden kayyım atamalarına, her gün yapılan polis operasyonlarına, gözaltılara, tutuklamalara karşı ‘Buradayız, HDP’deyiz’ beyanı olacak” . Büyük kongre AKP-MHP iktidarı tarafından durmaksızın milliyetçiliğin, cinsiyetçiliğin, dinciliğin, piyasacılığın empoze edildiği, siyasal zor yoluyla topluma ikame edilmeye çalışıldığı bir dönemde, eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu, ekolojik ve demokratik bir cumhuriyet hedefinde ve yeni yaşam idealindeki ısrarının teyit edildiği ortak bir uğrak noktası olacak.”

‘HDP GELECEĞİ BİRLİKTE İNŞA ETMEK İSTİYOR’

“Özellikle HDP olarak, 31 Mart’tan itibaren toplumun çoğunluk desteğini kaybetmiş ve demokratik meşruiyetini yitirmiş bulunan AKP-MHP iktidarından kurtuluşun ve demokratik bir halk iktidarının yolunun açılmasında ‘demokrasi ittifakı’nı olmazsa olmaz olarak değerlendiriyor, kuvveden fiile dönüşmesi için öncelikli görevler arasında görüyoruz. HDP, bütün demokrasi güçleriyle geleceğe birlikte yürümek, geleceği birlikte kazanmak, geleceği birlikte inşa etmek istiyor. Bu sürecin bir parçası olarak ‘tek adam rejimi’ olarak da nitelenen saray rejimine itirazı olan, demokratik ve çoğulcu bir parlamenter sisteme dönüşü öngören, ifade özgürlüğü, bağımsız yargı, özgür medya, hak, hukuk, adalet önceliklerle beraber demokrasi arayışı içinde olan güçlerle de bir ‘asgari demokratik programda’ buluşmak ve bir ‘siyasal geçiş sürecini’ birlikte inşa etmek için parlamento içinde ve dışındaki partiler veya güçlerle demokratik işbirliklerine de hazır olduğumuzun altını çizmek istiyoruz. Kongremiz bütün toplumsal, siyasal, sosyal, ekonomik, demokratik, ekolojik, kültürel, gençlik ve kadın sorununa dair kararlar alacak ve yaşamın her alanına dair, sözü, politikası ve eylemi olan bir parti olarak yeni mücadele sürecindeki yerine alacak.”

İKİ DÖNEM KURALI KESİNTİSİZ UYGULANACAK

“HDP’nin tüzüğünde iki dönem uygulaması var ve iki dönemi dolduran PM üyesi yüzde 25 oranında. Bu iki dönemin uygulanması konusunda herhangi bir istisna olmayacak ve bu PM dahil merkez organlarda bu oranda mutlak bir değişiklik olacak anlamına geliyor. Kongreye 30 bin kişilik bir katılım sağlamayı düşünerek organizasyonlarımızı buna göre yaptık. Kongreye yasal delege sıfatıyla yaklaşık bin delege katılacak. Diğer değişiklikler ise önümüzdeki dönemin ihtiyaçlarına yanıt verecek kadro ihtiyacına göre belirlenerek, kongrenin iradesine sunulacak. Bu konu da çalışan bir mutabakat komisyonumuz var. Komisyona parti içinden ve dışından yüzlerce başvuru yapıldığını biliyoruz.”

AK PARTİ, MHP, BBP DAVETLİ DEĞİL

“HDP düşmanlığı yapan AKP, MHP, BBP gibi partileri davet etmedik. Onun dışında İyi Parti ve Gelecek Partisi dahil, HDP’yle belli bir siyasal adap içinde ilişki kuran bütün partileri davet ettik ve pek çoğunun kongremize katılacaklarını umuyoruz. Kongremize şimdiye kadar yurt içinden ve dışından 100’ün üzerinde gazeteci akredite oldu. Medya üzerindeki bunca ambargoya ve tek sesliliğe rağmen tüm basın emekçilerinin gözünün bu kongrede olacağını biliyoruz. Çünkü gazeteciler de biliyor ki HDP, Türkiye’nin dönüştürücü gücü. HDP kongresinde söylenecek her söz ve alınacak her karar önümüzdeki yılların şekillenmesinde önemli roller oynayacak. Sonuç olarak; HDP’yle barış, demokrasi, özgürlük, hak, hukuk, adalet yolunda yürüyen herkesi kongremize bekliyor, HDP’yle dayanışma içinde olmaya, kongremizdeki coşku ve heyecanı birlikte yaşamaya çağırıyoruz.”

“Bizim eş genel başkanlar adaylarımızın belirlenmesi de dahil, ilgili PM üyelerini ve yetkili kurulları belirlemek için bir mutabakat komisyonu var. Bu komisyon eş genel başkanlarımızla bir görüşme yapacaktı. Sanırım bu görüşmeleri yaptılar. Yarın bunları derleyip toplayıp MYK’ya sunacaklar. Oluşan listeleri MYK’ya sunulması ardından belirlenecek.” (Kaynak: MA – DUVAR)

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ