UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,74 / Satış: 8,78
€ EURO → Alış: 10,40 / Satış: 10,44

HDP Hakkari 3. olağan kongresi yapıldı

HDP Hakkari 3. olağan kongresi yapıldı
  • 11.02.2021
  • 476 kez okundu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari İl Örgütü’nün 3’üncü Olağan Kongresi kentteki Nergiz düğün salonunda gerçekleşti. Parti bayraklarıyla süslenen salona üzerinde, “HDP halktır susturulamaz” ve “Kaldığımız yerden devam” yazılı pankartlar asıldı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın ve bölge milletvekillerinin de aralarında bulunduğu partililer, kongre salonuna gelmeden önce esnafı selamladı. Sancar ve beraberindekiler, ziyaret sonrası kongrenin bulunduğu salona geldi.

Kongre Divan üyelerinin seçilmesinin ardından HDP PM üyesi Özgür Zeydanoğlu kısa bir selamlama konuşması yaptı.

SANCAR: HAKKARİ DAĞLARI GİBİ DİK DURMUŞTUR

Ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar kürsüye çıktı. Hakkari’nin coğrafyası, dili ve kültürüyle kadim bir kent olduğunu söyleyen Sancar, “Hakkari şimdiye kadar kendi kimliği, duruşu ile özgürlük ve barış mücadelesine büyük emekler vermiştir. Zorluklara karşı yüksek dağları gibi dik durmuştur. Hakkari dün de bugün de bizim için çok önemlidir. Özgürlük, barış ve kardeşlik kentidir. Biz Hakkari halkına borçluyuz. Biliyoruz ki Hakkari sıcaklığı ile hepimizin evidir” dedi.

‘HERKES İÇİN ADALET’ KAMPANYASI 

Bir süre önce startını verdikleri “Herkes İçin Adalet” kampanyasına değinen Sancar, kampanyaya bu ismi vermelerinin nedeninin ülkede her alanda yaşanan adaletsizlik olduğunu kaydetti. Sancar, “Bu ülkede adaletsizlik yaşamayan kimse neredeyse yok. Adaletsizliğin en büyüğünü Kürt halkı yaşıyor. Yüz yıldır her alanda kültüründen ekmeğine, dilinden kimlik hayatına kadar her alanda baskı ve zulümle karşı karşıyadır. Hakkari bu zulmün bu adaletsizliğin en çarpıcı yaşandığı şehirlerin başında geliyor” diye konuştu.

ADALETE GİDEN YOL

Hakkari’nin her türlü haksızlıktan payını aldığına dikkati çeken Sancar, “Haktan, adaletten, işten payına düşen neredeyse hiçbir şeydir. Adaletsizliğe karşı mücadelenin asıl yükünü de o yüzden başta Hakkari halkı olmak üzere Kürt halkı üstlenecektir. Direniş kültürü ile sizler ‘Herkes İçin Adalet’ kampanyasının da öncülüğünü yapacaksınız. Adaletsizliği ortadan kaldırmak o kadar kolay ve kısa değil. Zahmetsiz değil. Özgürlüğe, adalete, barışa giden yol her zaman zorludur. Kürt halkı ve Türkiye halkları için daha da zordur. İnanıyorum ki bu kutsal görevi inançla, dirençle beraber yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK HEDEF: ULUSAL BİRLİK

Farklı parçalarda yaşayan Kürtlerin temsilcilerinin bir olarak ve ulusal birliği sağlayarak bu durumun üstesinden gelebileceğine dikkati çeken Sancar, “Kürt halkını yüz yıldır ezen, sömüren devletlerin koyduğu güç Kürt halkını asla ayıramaz. Sınırları, tel örgüleri kaldıralım. Kürt halkının ulusal birliğini sağlayalım. Eğer bunu sağlarsak Kürtlerin özgürlüğü de birliği de daha fazla artacaktır. O yüzden önümüzdeki en büyük hedef Kürtler arası ulusal birliği sağlamaktır. HDP olarak bizler de elimizden geleni bu yolda ortaya koyuyoruz. Elimizden gelen her çabayı sarf ediyoruz. Sadece bizimle olmaz, HDP dışında kalan Kürtler, aydınlar, sanatçılar ve en çok da kadınlar ulusal demokratik birlik için baskı yapmalıdır. Bu birlik mutlaka ama mutlaka sağlanmalıdır” diye seslendi.

KAYYUM ATAMALARI

Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyımlara da değinen Sancar, “2016’dan beri belediyelerimize el konuluyor. Kürt halkının iradesi gasp ediliyor. Bu yöntemler bizi yolumuzdan alıkoyamaz. Belediye eşbaşkanlarımız burada. Onlar sizlerin oylarıyla seçildi. Kayyım tayin etmek, onları görevden almak Kürt halkının iradesine saldırmaktır. Ama Kürt halkı da iradesizliği kabul etmiyor, bu da onlara dert oluyor. Daha da dert olacak.  HDP de büyüyerek devam ediyor. Bu yürüyüş eninde sonunda başarıya ulaşacaktır. Halkımıza ve partimize yönelik tüm ahlaksızca ve insafsızca saldırılara rağmen büyüyerek devam ediyor” diye konuştu.

PARTİ KAPATMAYA YANIT 

Sancar, bir süredir partilerine dönük sürdürülen “kapatma” tartışmaları üzerinden de durdu. Sancar, şunları söyledi: “Bir süredir kapatmadan bahsediyorlar. Biz bu ülkeyi yönetmeye talibiz, ne kapatması. İradeleriyle bu ülkenin yönetimine HDP’yi taşımak bizim görevimiz, sözümüzdür. Bütün saldırıların birinci nedeni HDP ile siyaseten baş edememeleridir. HDP nin arkasındaki bu güçlü halk desteğini eritememeleri, yok edememeleridir. Ne yaparlarsa yapsınlar HDP’de buluşan halkların kararlılığı ve inancı bozulmuyor. Tam tersine daha da büyüyor. HDP bu ülkede adaleti, demokrasi ve barışı getirmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır ve mutlaka bu yolu başarı ile yürütecektir. Biz demokratik çözümün partisiyiz. Adalet sorunun da demokrasi sorunun da çözümünde iddialıyız. HDP çözümün, geleceğin partisidir. HDP direniş ile var oluyor. Yoluna devam edecek. Direnişten inşaya emin adımlarla gidiyoruz. O yüzden diyorum ki bu ülkeyi yönetmeye talibiz, adayız.”

Sancar’ın konuşmasının ardından kongre, mali ve faaliyet raporlarının okunmasıyla devam etti. Sonrasında yapılan seçimlerde Hümeyra Armut ve Lokman Özdemir yeni eşbaşkanlar olarak seçildi. / Hakkariobjektif Haber

 


Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ