UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

HDP’nin AİHM başvurusu reddedildi

HDP’nin AİHM başvurusu reddedildi
  • 26.11.2020
  • 302 kez okundu

HDP’nin, dokunulmazlıkların kaldırılarak milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptığı başvuru kabul edilmedi. AİHM, milletvekillerinin bireysel başvurularını işaret etti ve HDP’nin mağdur statüsünde sayılamayacağını bildirdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak tutuklanmasıyla ilgili parti adına yapılan başvuru için “kabul edilemez” dedi.

HDP Hukuk Komisyonu üyesi avukat Kenan Maçoğlu tarafından, HDP’li siyasetçilerin tutuklanması ardından parti adına 7 Aralık 2016 tarihinde yapılan başvuruda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşme’nin (AİHS) 10, 11 ve 18’inci maddelerinin ve 1 No’lu Protokol’ün 3’üncü maddesinin ihlal edildiği, HDP’li milletvekilleri hakkında başlatılan ceza yargılamalarının Kürt sorununa ilişkin siyasi nitelikteki açıklamalarından kaynaklandığına dikkat çekilmişti.

Kararda, başvuruda bulunabilmek için gerçek bir kişinin, sivil toplum kuruluşunun veya bir grup bireyin Sözleşme’de tanınan hakların ihlalinin mağduru olduğunu iddia edebilmesi gerektiği yer aldı.

‘BEKLEYEN BAŞVURULAR VAR’

AİHM, HDP tarafından dile getirilen şikayetlerin üyelerine karşı alınan tedbirlerle ilgili olduğunu gözlemlediğini belirterek, “Nitekim bir yandan 2016 yılında milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasından, diğer yandan tutuklu yargılanmalarından şikayetçi” denildi. Kararda, “Mahkeme önünde bu iddia edilen ihlallerden doğrudan etkilenen kişiler tarafından yapılmış bekleyen birkaç başvuru olduğunu hatırlatarak ve yukarıdaki tüm mülahazalar ışığında, mahkeme, HDP’nin mağdur statüsüne sahip olduğunu iddia edemeyeceği sonucuna varmıştır” ifadeleri yer aldı. Mahkeme, bu nedenle HDP’nin başvurusunu kabul edilemez olduğuna hükmetti. (MA – DUVAR)


Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ