UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,37
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

İngiltere’de Aspirin Covid-19 tedavisinde denenecek

İngiltere’de Aspirin Covid-19 tedavisinde denenecek
  • 07.11.2020
  • 436 kez okundu

İngiltere’de, Covid-19’un neden olduğu kan pıhtılaşmasının tedavisi için aspirin test edilecek. 2 bin hastaya 150 miligram doz verilerek, standart tedavi gören hastaların verileriyle karşılaştırılacak.

İngiltere’de, Covid-19 kaynaklı kan pıhtılaşması tedavisi için aspirin test edilecek. Korona virüsüne karşı olası tedavilerin araştırıldığı ve Oxford Üniversitesi’nin yürüttüğü RECOVERY isimli programda, genellikle kan seyretlici olarak kullanılan aspirinin Covid-19 hastalığının tedavi süreci üzerindeki etkisi araştırılacak.

RECOVERY’nin web sitesinde yer alan açıklamada, korona virüsü nedeniyle enfekte olan hastalarda hiperaktif trombositler nedeniyle kan pıhtılaşma riskinin yüksek olduğu ve aspirinin pıhtı riskini azaltabileceği belirtildi. Denemeler için en az 2 bin hastaya günlük olarak 150 mg aspirin dozu verileceği ve bu hastalardan elde edilen verilerin Covid-19 için standart tevasi gören hastalarla karşılaştırılacağı aktarıldı.

Aspirinin, ‘güvenli ve ucuz’ olduğunu söyeleyen denemelerin baş araştırmacısı Peter Horby, “Asprinin yararlı olabileceğine inanmak için açık gerekçeler var ve güvenli, ucuz, yaygın olarak bulunabiliyor” dedi.

RECOVERY denemesinde test edilen tedaviler arasında, ekim ayında korona virüsüne yakalanan ABD Başkanı Donald Trump’ın tedavisinde kullanılan Regeneron isimli firmanın Covid-19’a karşı geliştirdiği antikor kokteyli de yer alıyor.

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ