UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,71 / Satış: 8,75
€ EURO → Alış: 10,36 / Satış: 10,41

İtalya’ya Rus ordusu ve Küba’dan yardım

İtalya’ya Rus ordusu ve Küba’dan yardım
  • 22.03.2020
  • 348 kez okundu

Korona virüsü salgınının önüne geçemeyen Avrupa’da, siyasi açıdan ezber bozan gelişmeler yaşanıyor. Rusya ordusunun, salgınının ve yeni ölümlerin önüne geçemeyen İtalya’ya tıbbi yardım göndereceği açıklandı. Küba da, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İtalya’ya tarihinde ilk kez acil doktor ekibi gönderiyor.

Korona virüsü salgınının önüne geçemeyen İtalya’ya hem Rusya hem de Küba’dan yardım gidecek. Rusya ordusunun, ölü sayısının 5 bine yaklaştığı İtalya’ya sekiz tabur sağlık çalışanı göndereceği, Küba’nın da en az 52 doktoru yolladığı açıklandı.

PUTİN TEKLİF ETTİ 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin dün yaptığı telefon konuşmasında alınan karar göre, Rusya ordusu İtalya’nın salgından en çok etkilenen bölgelerine askeri kargı uçaklarıyla sekiz tabur mobil askeri sağlık çalışanı, özel dezenfeksiyon araçları ve başka tıbbi malzemeler yollayacak. Rusya Savunma Bakanlığı, önerinin Putin’den geldiğini açıkladı.

KÜBALI DOKTORLAR: DEVRİMCİ BİR GÖREV İÇİN GİDİYORUZ

Eş zamanlı olarak Küba’dan gelen açıklamaya göreyse, Havana’dan 52 kişilik bir doktor ve hemşire ekibi İtalya’ya doğru yola çıktı. Komünist Küba’nın, dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan İtalya’ya ilk kez acil tıp ekibi gönderdiği belirtiliyor.

68 yaşındaki Kübalı yoğun bakım uzmanı Leonardo Fernandez, “Hepimiz korkuyoruz ama yapmamız gereken devrimci bir görev var. Dolayısıyla korkumuzu bir kenara bırakıyoruz. Korkmadığını ancak süper kahramanlar söyleyebilir. Biz süper kahramanlar değil, devrimci doktorlarız” dedi. 64 yaşındaki doktor Graciliano Díaz da, “Dayanışma ilkesine dayalı, onurlu bir görevi yerine getireceğiz” dedi.

İTALYA’DAKİ SON SAYILAR NE?

İtalya’da dün salgının en ölümcül günlerinden biri yaşanmıştı. Can kaybı sayısının bir günde 793 artarak 4 bin 825’e çıktığı açıklanmıştı. Ülkede bugüne kadar yapılan toplam 233 bin 222 testin sonucuna göre, vaka sayısı da 53 bin 578. İyileşenlerin sayısı ise 6 bin 72 olarak verildi. / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ