UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 12,07 / Satış: 12,12
€ EURO → Alış: 13,59 / Satış: 13,64

Kılıçdaroğlu: Yapılmış anayasa çalışması yok

Kılıçdaroğlu: Yapılmış anayasa çalışması yok
  • 15.11.2020
  • 467 kez okundu

Ümit Özdağ’ın ortaya attığı, “CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi 2018’de ortak anayasa çalışması yaptı’ iddiası, son günlerde iktidara yakın medyanın bir numaralı tartışma konusu olurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bir kez daha yalanlama geldi: Kamuoyunda tartışılıyor, ben de hayretle izliyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni bir anayasa çalışması yapmaları halinde ilk ziyaret edeceği adresin İYİ Parti ve genel başkanı Meral Akşener olacağını belirterek, “Onun görüşlerini almak olacaktır yapacağım ilk adım. Böyle bir çalışma yok, bir bardak suda fırtına koparmak gibi bir çaba var” dedi.

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın 2018’de CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi’nin ortak anayasa çalışması yaptığını ileri sürmesi, tartışmalara neden oldu. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Özdağ’ın iddiasını gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, “Böyle bir anayasa çalışması yok. Kamuoyunda tartışılıyor, ben de hayretle izliyorum” açıklamasını yaptı.

‘TÜSES’TEKİ TOPLANTIDA ORTADOĞU’YU TARTIŞTIK’

2017’de Türkiye Sosyal, Ekonomik, Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜSES) yaptığı Ortadoğu konulu toplantıya katıldığını açıklayan Kılıçdaroğlu, toplantıda Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğunu aktararak, “Ortadoğu’yu tartıştık. TÜSES bir sivil toplum örgütü. Anayasa konusunda da toplantı yaptı. Akademisyenler görüşlerini ifade ettiler. Ortada ‘Bir anayasa yazıldı, dört parti bir araya geldi, anayasa taslağı hazırladı’. Böyle bir şey yok” diye konuştu.

‘AMACIMIZ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM’

Tek bir partinin ‘mutfağında anayasa hazırlanamayacağını’ vurgulayan Kılıçdaroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dört partiyle oturup anayasa taslağı hazırlamamız asla söz  konusu olmadı. Kaldı ki ben defalarca güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden söz ederim. Demokrasiye inanan pek çok siyasi parti lideri de güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden söz eder. Güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden ne anlaşılacağı partiler kendi ekipleri özel olarak çalışıyorlar. Sayın Davutoğlu, bu konuda bir çalışma yaptıklarını ve önümüzdeki günlerde siyasi partileri ziyaret edip, görüşlerini ifade edeceklerini açıkladı.”  (ANKA)

 

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ