UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kırgızistan, anayasa değişikliğine ‘evet’ dedi

Kırgızistan, anayasa değişikliğine ‘evet’ dedi
  • 12.12.2016
  • 804 kez okundu

Kırgızistan'daki referandumda anayasa değişikliğine 'evet' çıktı.

Kırgızistan’da anayasa değişikliğini oylamak için yapılan referandumdan ‘evet’ çıktı. Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Başkanı Nurjan Şaildabekova, referandumdan yüzde 79.7 oranında ‘evet’ oyu çıktığını açıkladı.

Kırgızistan'da Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in isteği doğrultusunda iktidar partisince hazırlanan anayasa değişikliğini oylamak için gerçekleştirilen referandum sona erdi. Başkent Bişkek'teki basın toplantısında konuşan Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Başkanı Nurjan Şaildabekova, internet üzeriden seçim merkezlerinden gelen son bilgilere göre anayasa değişikliğinin yüzde 79,7 oyla kabul edildiğini açıkladı.

KATILIM YÜZDE 42’DE KALDI

Sputnik'in haberine göre; Şaildabekova, yurt içinde ve yurt dışında kayıtlı toplam 2 milyon 813 bin 255 seçmenden 1 milyon 191 bin kişinin oy kullandığını belirtti. Şaildabekova, katılım oranının yüzde 42 civarında olduğu referandumda, anayasa değişikliklerine seçmenlerin yüzde 15'inin ‘hayır’ oyu verdiğini söyledi.

BAŞBAKAN VE YARDIMCISININ MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞMEYECEK

Kırgızistan’daki yasalara göre, ülkede kayıtlı seçmen sayısının yüzde 30'unun oy kullanması durumunda referandum geçerli sayılıyor. Referanduma sunulan değişikliğin onaylanması için de kullanılan geçerli olayların yüzde 50'si gerekiyor. Halk tarafından onaylanan yeni değişikliklere göre, başbakan veya başbakan yardımcılığı görevine seçilen milletvekilinin milletvekilliği düşmeyecek, yerel yönetimlere atama ve görev verme yetkisi yerel meclislerden alınarak başbakana verilecek ve geçici olarak cumhurbaşkanlığı görevini yürüten kişi, cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olamayacak.

KIRGIZİSTAN TARİHİNDE BİR İLK

Meclisteki Ata Meken ile İlerleme ve Kalkınma partilerinin yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütünün karşı çıktığı anayasa referandumunu, başta Türkiye olmak üzere 200 yabancı ve binlerce yerli gözlemci izledi. Kırgızistan tarihinde bir ilk olan referandumla aynı gün yerel seçimler de gerçekleştirildi. 

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ