UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Macron: Türkiye, Fransa seçimlerine müdahale edebilir

Macron: Türkiye, Fransa seçimlerine müdahale edebilir
  • 24.03.2021
  • 1.208 kez okundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin 2022 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine devlet kontrolündeki basın organları aracılığıyla ‘müdahale edebileceğini’ ifade etti. Macron, ‘kamuoyunu etkilemeye dönük’ girişimlerin ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin ‘yaklaşan Fransa seçimlerine müdahale edebileceğinden endişe duyduğunu’ söyledi. Türkiye’yi devlet kontrolündeki basın organları aracılığıyla ‘yalanlar yaymakla’ suçlayan Macron, ‘kamuoyunun görüşlerine tesir etme’ yoluyla Fransa’da 2022 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine yapılacak müdahalelerin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

‘TEHDİTLER ÖRTÜLÜ BİR ŞEKİLDE YAPILMIYOR’

France 5 kanalına bir mülakat veren Macron, 2022 seçimlerinin sonuçlarını etkilemeye yönelik müdahale girişimleri olacağını öne sürdü. Macron, “Bunun kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Bunlar yazılı. Tehditler örtülü bir şekilde yapılmıyor” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı, bu müdahalenin ‘kamuoyunun fikirlerini etkilemeye dönük’ olacağını öne sürerek, geçtiğimiz yıl ekim ayında İslamiyet hakkında sarf ettiği sözlerin Türkiye tarafından çarpıtıldığını belirtti.

Libya ve Doğu Akdeniz gibi bazı konularda bir süredir uzlaşmak yaşayan iki ülke ilişkilerindeki gerilim ekim ayında daha da yükselmişti. Macron, ekim ayında ‘İslamcı ayrılıkçılık’ ile mücadele edip laik değerlerin savunulması için bir dizi yasa geçirme planlarını açıkladı. Aynı ay içerisinde Fransa’da Muhammed Peygamber’in tartışmalı karikatürlerini öğrencilerine gösteren bir öğretmenin başının kesilmesinin ardından Macron, karikatürlerin yayınlanmaya devam edeceğini ve ‘asla boyun eğmeyeceklerini’ söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Macron’u “Fransa’nın akli noktada kontrole muhtaç olan lideri” olarak tanımlamış ve İslam düşmanlığıyla suçlamıştı.

‘İSLAM’LA İLGİLİ SORUNLARI OLAN BİR ÜLKE GİBİ YANSITILDI’

Fransa cumhurbaşkanı, “Geçen sonbaharda, çok açık bir şekilde yalanlarla örülü bir siyasi anlayış vardı… Devletlerin söylediği yalanlar, Türk devletinin kontrolü altındaki medya kuruluşlarının yaydığı yaylanlar, Katar tarafından kontrol edilen belli bazı büyük televizyon kanallarının yaydığı yalanlar” dedi. Macron, bu konuyu Katar Emiri Tamim bin Hamad el Sani ile de görüştüğünü sözlerine ekledi ve “Sözlerim çarpıtıldı ve Fransa, İslam ile ilgili sorunları olan bir ülke olarak yansıtıldı” dedi.

Fransız lider, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirmek istediğini belirtti. Avrupa’nın Türkiye’ye sırtını asla dönmeyeceğini vurgulayan Macron, Türkiye’nin tutumunu değiştirmediği sürece ilişkilerin iyileşmesinin mümkün olmadığını aktardı. (BBC Türkçe)

 

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ