UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,30 / Satış: 7,33
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,84

Meclis’in halıları mahkemelik oldu

Meclis’in halıları mahkemelik oldu
  • 22.02.2020
  • 337 kez okundu

İki yıl önce Meclis’e 1 milyon 350 bin TL harcanarak alınan halılarda lekeler oluştu. Meclis Başkanlığı 5 yıllık garantiden faydalanıp halıları değiştirmek istedi. Üretici firma, “Halılar yüzde 100 yün olduğu için leke oluyor” diyerek talebi reddetti. Meclis Başkanlığı firmaya dava açtı.

Eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Meclis binasının koridorları, merdivenleri, kulisleri ve şeref holündeki bordo rengi halıları, Cumhurbaşkanlığı, bakanlıklar ve kamu kurumlarında kullanılan halılarla uyumlu olmadığı gerekçesiyle değiştirme kararı almıştı. 1 milyon 350 bin lira harcanarak turkuaz renkli halılar satın alınmıştı.

Şubat 2018’de yapılan ihale ile alınan ve yüzde 100 yünden yapılan 10 bin metre karelik turkuaz renkli halılar, tasarruf tedbirlerine aykırı olduğu gerekçesiyle tartışma yaratmıştı. Garanti süresi 5 yıl olan halılarda aradan daha 2 yıl bile geçmeden lekelenmeler meydana geldi.

ANKA’dan Mehtap Belen’in haberine göre halıdaki lekelenmeleri gören TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un talimatı üzerine harekete geçen Meclis bürokratları Manisa Demirci’de faaliyet gösteren üretici firma ile irtibata geçti v lekelenen halıların yenileri ile ücretsiz olarak değiştirilmesini istedi.

Ancak firma yetkilileri, lekelerin halının yüzde yüz yün olması nedeniyle oluştuğunu ileri sürerek “Garanti kapsamında değil” dedi ve Meclis’in değişim talebini reddetti. Bunun üzerine Meclis Başkanlığı firmaya dava açtı. Mahkeme bozulma ve lekelenmeleri incelemesi için bilirkişi olarak Gazi Üniversitesi’ni tayin etti. Üniversiteden gelecek rapora göre kimin kusurlu olduğu anlaşılacak. (ANKA – DUVAR)

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ