UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,24 / Satış: 18,31

Memur ve memur emeklisine ek zam yapılacak

Memur ve memur emeklisine ek zam yapılacak
  • 06.12.2021
  • 188 kez okundu

Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasında memur ve memur emeklisine ek zam yapılacağı belirtildi; “3600 ek gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildi” denildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan memur ve memur emeklilerinin zam oranlarıyla ilgili açıklama geldi. Bakanlık’tan yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. 3600 ek gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildi.

Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez.

Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz.

SADACE DOKTORLAR DEĞİL BÜTÜN SAĞLIK PERSONELİNİ KAPSAYACAK

Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır.

Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir.”

ZAM ORANI BELLİ DEĞİL

Sözcü’ye konuşan Memur-Sen yetkilisi bakanlığın bu açıklamasının ardından ‘ocakta memura yüzde 30-35 zam’ şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Söz konusu “kümülatif” artışın 2. altı ayın birikimli toplamı olduğuna dikkat çeken Memur-Sen yetkilisi, “Yapılacak zamlara ilişkin henüz bir oran telaffuzumuz olmadı” dedi:

“Yüzde 30-35 olarak telaffuz edilen rakam büyük ihtimalle 2 yıllık toplu sözleşmenin üzerine enflasyon farkı. Zaten yüzde 26 toplu sözleşmede belirlenmişti. Üzerine enflasyon farkı olacağı için kümülatif olarak o rakamlara geliyor. Ancak ek bir ödeme gündemde. Bu ödemenin içeriğine ilişkin çalışmaya ise asgari ücret rakamı belli olduktan sonra başlanacağını ifade edildi.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “3600 Ek Gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildi” ifadesine ilişkin ise Memur-Sen’den yapılan açıklamada, “Bu zaten kazanımlarımızdan biri. Ancak 3600 ek göstergenin hayata geçmesi kadar hangi meslek gruplarını kapsayacağını çok önemli. Bu henüz net değil” diye konuştu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bugün bakanlıkla yaptığı görüşmenin ardından, ocak ayında memur maaşlarına yansıyacak şekilde ek protokolle alım gücünü yükseltme konusunda hükümetle mutabık kaldıklarını belirtmişti. / DUVAR

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

otoklav

viagra