UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

Merkel: Türkiye gözlemcilerin sorularını yanıtlamalı    

Merkel: Türkiye gözlemcilerin sorularını yanıtlamalı    
  • 27.04.2017
  • 658 kez okundu

Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye’nin referandumla ilgili Avrupalı gözlemcilerin dile getirdiği soruları yanıtlaması gerektiğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin 16 Nisan anayasa değişikliği referandumunu takip eden Avrupalı gözlemcilerin dile getirdiği soruları yanıtlaması gerektiğini söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Merkel, Almanya Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, "Türk hükümeti kendisini bu raporu temel alarak değerlendirmeli ve raporda gündeme getirilen sorulara yanıt vermelidir. Türkiye'nin olası seçim usulsüzlükleriyle ilgili raporları nasıl ele alacağını dikkatle takip edeceğiz" dedi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) gözlemci heyetleri yüzde 51,4 oyla "Evet" lehine sonuçlanan anayasa değişikliği referandumunda "2,5 milyona kadar oyun manipüle edilmiş olabileceğini" söylemiş ve "yarışın eşit şartlarda izin verilmediğini" belirtmişti.

Konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın attığı adımların Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ilişkilere "büyük zarar" verdiğini belirten Merkel ise "Son birkaç haftadaki gelişmeler Almanya-Türkiye ve Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerine ciddi zarar verdi" dedi.

Türkiye'de Şubat ayı sonunda Die Welt gazetesinin muhabiri Deniz Yücel'in tutuklanmasına özellikle dikkat çeken Alman Başbakanı, bu durumun "anayasal bir devletle uyumlu olmadığını" vurguladı.

ABD ve Avrupa Birliği daha önceki açıklamalarında, 16 Nisan referandumuyla ilgili değerlendirme yapmak için AGİT'in birkaç hafta içerisinde açıklanacağı tahmin edilen nihai raporunu bekleyeceklerini söylemişti.

ERDOĞAN 'ÖNCE HADDİNİZİ BİLİN' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise AGİT'in ön raporu konusunda "Bunlar kendilerine göre bir rapor hazırladılar. Önce haddinizi bilin" demişti.

Erdoğan ayrıca, "Sizin hazırlayacağınız siyasi içerikli raporları ne görürüz, ne duyarız, ne biliriz. Biz yolumuza devam ederiz. Onu siz külahımıza anlatın. Bu ülke hiçbir Batı ülkesinde görülmeyen kadar demokratik bir seçim gerçekleştirmiştir. Bakıyorsun bir rapor, bir şeyler yazıyor. Fakat bu tür raportörleri barındıranlara ben teessüf ediyorum" demişti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), Doğu'da sayım, Batı'da ise oylama devam ederken alınan mühürsüz oyların geçerli kılınmasına yönelik kararın hukuksuz olduğu gerekçesiyle referandumun iptali için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurmuş ancak bu talep reddedilmişti.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ