UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,30 / Satış: 7,33
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,84

Mülkiyeliler Birliği: Barışa ihtiyacımız var

Mülkiyeliler Birliği: Barışa ihtiyacımız var
  • 29.02.2020
  • 279 kez okundu

İdlib saldırısının kamuoyundaki yankıları sürerken Mülkiyeliler Birliği yayınladığı mesajda ‘barış’ çağrısı yaptı: Misliyle canımızın yanmasına değil, demokrasiye ve barışa ihtiyacımız var!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamalarına göre, 36 askerin öldüğü İdlib saldırısının kamuoyundaki yansıması sürüyor. Dün itibariyle sınır kapılarının açılmasıyla birlikte mülteci krizini de beraberinde getiren saldırıyla ilgili bir çağrı da Türkiye’nin önde gelen yapılarından biri olan Mülkiyeliler Birliği’nden geldi.

‘DEMOKRASİYİ SAVUNMAK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR’

Mülkiyeliler Birliği yağtığı çağrıda, “Ölüm ne zaman kutsanmaya başlansa, etrafımızı alevler kaplıyor. Savaş tamtamlarının sesi ne zaman yükselse, ateşin düştüğü yer hep aynı yoksulluk ve aynı gözyaşları oluyor. İzlenen politikalar sonucunda ödenen bedel hep aynı yerde sızısını bırakıyor. Çünkü insan yaşamı, rakamların soğukluğundan ve sayıların söylediğinden çok daha fazlasını ifade ediyor.

Suriye’nin İdlib kentinde, resmi açıklamalara göre 33 askerin yaşamını yitirdiği, çok sayıda askerin yaralandığı bu acı tablo, her birimizin içinin yanmasına ve savaş politikasının gerçekleriyle yüzleşmesine neden oluyor” ifadelerini kullandı.

“Hâlbuki bugün; ölümü değil yaşam hakkını, savaşı değil barışı, otoriter yapıları değil demokrasiyi savunmak hayati bir önem taşıyor” vurgusunda bulunulan açıklama şu şekilde sonlanıyor:

“Biliyoruz ki evrensel hukuk ilkelerini, cumhuriyeti, demokrasiyi, adaleti ve barışı sahiplenmek, siyasi analizin merkezine kamu yararını koymayı gerektirir. İnsan hayatı pazarlık konusu edildiğinde, linç kültürü yükseldiğinde tehdit altında olan insanlığın ortak değerleri, geleceği olur.

Mülkiyeliler Birliği olarak, kamuoyuna yüksek sesle bir gerçeği hatırlatmak istiyoruz. İhtiyacımız olan canımızın daha fazla yanmasına neden olacak politikalar değil, demokrasi ve barıştır. Bunun için kamuoyunun yetkili makamlar tarafından doğru bilgilendirilmesi, medya üzerindeki baskının kaldırılması, ulusun temsilcisi olan parlamentonun açık oturumla toplanması gereklidir. Yapılması gereken, aklıselim bir diplomasi, sorunların silahsız çözülebileceği bir politikanın demokratik yollarla oluşturulmasıdır.

Acılı ailelerimize baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.” / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ