UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Öcalan 11 ay sonra kardeşiyle konuştu

Öcalan 11 ay sonra kardeşiyle konuştu
  • 25.03.2021
  • 705 kez okundu

Geçtiğimiz haftalarda öldüğü iddia edilen Öcalan, kardeşiyle kısa bir telefon görüşmesi yaptı. Asrın Hukuk Bürosu, görüşmenin kısa sürede kesildiğini ve görüşmeye devam edilemediğini belirtti.

Asrın Hukuk Bürosu, İmralı Cezaevi’nde bulunan ve 27 Nisan 2020’den bu yana haber alınamayan, geçtiğimiz hafta öldüğü iddia edilen Abdullah Öcalan’ın kardeşiyle kısa bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Öcalan’ın telefon görüşmesinin çok kısa sürede kesildiğini ve görüşmeye devam edilemediğini belirten Asrın Hukuk Bürosu, müvekkillerinin sağlık durumuyla ilgili yeterli bilgiye ulaşamadıklarını ifade etti.

Asrın Hukuk Bürosu’ndan yapılan açıklamada İmralı’ta bulunan Hamili Yıldırım’ın da görüşmesinin kısa sürdüğü, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’ın ise “tecrit koşullarını protesto” amacıyla telefon görüşmesine çıkmadıkları belirtildi.

Asrın Hukuk Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“İmralı Cezaevi’nde bulunan müvekkillerimiz Sayın Abdullah Öcalan, Sayın Ömer Hayri Konar, Sayın Hamili Yıldırım ve Sayın Veysi Aktaş’ın aileleri, müvekkillerimiz ile telefon görüşme haklarını kullanmak üzere savcılıklara çağırılmışlardır. Sayın Öcalan’ın kardeşi ile yapmakta olduğu görüşme, çok kısa süre sonra kesintiye uğramış ve görüşmeye devam edilememiştir. Sayın Hamili Yıldırım’ın da görüşmesi oldukça kısa sürmüş ancak Sayın Ömer Hayri Konar ve Sayın Veysi Aktaş’ın görüşmesi, tecrit koşullarına karşı protesto olarak görüşe çıkmadıkları beyan edilerek gerçekleşmemiştir.

“Bilindiği üzere Sayın Öcalan’dan 27 Nisan 2020 tarihinden bugüne kadar haber alamıyorduk. Kendisi ile yapabildiğimiz son avukat görüşmesi de 7 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleşmişti. 14 Mart 2021 tarihinde sosyal medyada Sayın Öcalan’ın yaşamı ile ilgili kaygı oluşturan ciddi iddialar ortaya atıldıktan sonra sağlığını teyit edebilmek amacıyla ve yasal bir hak olarak aralıksız her gün yüz yüze görüşme talebinde bulunduk. Ancak bunların hiçbirine olumlu yanıt alamadık.

“Bugün de Sayın Öcalan’ın sağlık durumu ile ilgili sağlıklı bilgiye ulaşma imkanımız olmamıştır. Bizlerin Sayın Öcalan ile İmralı Cezaevi’nde ivedilikle görüşme talebimiz devam etmektedir. Nitekim Sayın Öcalan da görüşmenin gerçekleşebilen kısmında bu talebin yerine getirilmemesini kabul etmediğini, bu durumun hukuka aykırı olduğunu beyan etmiş, devamında da görüşme kesilmiştir. Yaşanan bu gelişmeleri kamuoyunun bilgisine sunuyor, yetkilileri hukuka uygun davranmaya ve sorumluluğa davet ediyoruz.” / BİANET


Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ