UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Okul öncesinde haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılacak

Okul öncesinde haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılacak
  • 08.10.2020
  • 2.587 kez okundu

Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf, ortaokul 8’inci sınıf, imam hatip ortaokulları, lise hazırlık sınıfı ve 12’nci sınıf öğrencilerini haftada 2 gün yüz yüze eğitime katılacağını açıkladı. Okul öncesi eğitimde ise haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitime geçişte, 12 Ekim’de başlayacak ikinci aşamayla ilgili il milli eğitim müdürlüklerine yazı gönderdi.

Yazıda, ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf ile ortaokul 8’inci sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 ders saati ( 2 gün, 6+6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati (2 gün, 7+7 ) uygulanacak. Lise hazırlık sınıfları ve 12’nci sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati (2 gün, 8+8) yapılacağı belirtildi.

Sınıflar, sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olacak. Ayrıca ilkokullarda ve ortaokul 8’inci sınıflarda valilik kararıyla cumartesi günleri de okullarda yüz yüze eğitim gerçekleştirilebilecek.

Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında ise haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak.

KÖY OKULLARINDA TÜM SINIFLAR YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK

Köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki ilkokullar, ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyelerinde il hıfzıssıhha kurullarının il/ilçe millî eğitim müdürlükleriyle alacağı kararlar doğrultusunda derslerin tamamı yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokulların tamamında da dersler yüz yüze eğitimle verilecek.

İlkokul ve ortaokullarda Türkçe, Hayat Bilgisi, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, yabancı dil dersleri; imam hatip ortaokulu 8’inci sınıflarda ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, yabancı dil, Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

Lise hazırlık sınıflarında ve 12’nci sınıflarda haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve mesleki derslerden okul yönetimince belirlenenler yüz yüze eğitimle, bunların dışında kalanlar ise uzaktan eğitim yoluyla verilecek.

UZAKTAN EĞİTİMDE DERS SÜRESİ 30 DAKİKA OLACAK

Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak, uzaktan eğitimlerde bir ders süresi 30 dakika olarak planlanacak, uzaktan eğitimle ilgili tedbirler okul yönetimlerince alınacak.

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitimle derslerine devam ederek devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacak.

Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüz yüze eğitimin 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıfları da kapsayacak şekilde genişletildiğini söylemişti.

Salı günü basın toplantısı düzenleyen Ziya Selçuk da, yüz yüze eğitimin kapsamına alınan sınıfların 12 Ekim’de okullarına dönebileceğini açıklamıştı.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ