UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,61 / Satış: 8,64
€ EURO → Alış: 10,28 / Satış: 10,32

Özel ve vakıf hastaneleri ‘pandemi hastanesi’ ilan edildi

Özel ve vakıf hastaneleri ‘pandemi hastanesi’ ilan edildi
  • 20.03.2020
  • 405 kez okundu

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yeni genelgeye göre, bugünden itibaren tüm özel ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi ilan edildi. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut karar ilişkin, “Yapılan hazırlık tahmin ettiğimiz gibi yoğun bakımlık başvuru olursa diyerek hastanelerin kapasitelerini kullanmaya yönelik. Bu kriz kapıda demektir” dedi.

Sağlık Bakanlığı, sağlık kuruluşlarındaki yoğunluğun en aza indirilmesi ve sağlık personeli üzerindeki yükün azaltılması amacıyla yeni tedbirler aldı. Yeni bir genelge yayınlayan bakanlık, özel ve vakıf hastanelerinin pandemi hastanesi ilan edildiğini duyurdu.

Genelgeye göre, “Bünyesinde enfeksiyon hastalıkları, göğüs hastalıkları, iç hastalıklar uzmanı hekimlerden en az 2’si olan hastaneler Pandemi Hastanesi kabul edilecek. ‘Pandemi hastanesi’ olarak belirlenen kuruluşlarda 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunma şartı aranacak. Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde 2. basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastaneler de pandemi hastanesi olarak hizmet verecek. Hastanelerde, pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenecek ve üniteler bu vakalar için rezerve edilecek.”

PANDEMİ KARARI: KRİZ KAPIDA DEMEK

Özel ve vakıf hastanelerinin pandemi hastanesi olarak kabul edilmesinin amacına dair bilgi veren Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, “Bazı hastalar özel hastanelere gidiyorlardı ve ‘bende korona var bakar mısınız’ diyorlardı. Bazı hastaneler de bu hastaları reddediyordu. Bunu önüne geçmek için yaptılar. Bu uygulamayla özel hastaneler gelen hastaları geri çeviremeyecek. Yapılan hazırlık tahmin ettiğimiz gibi yoğun bakımlık başvuru olursa diyerek hastanelerin kapasitelerini kullanmaya yönelik. Türkiye’de 42 bin yoğun bakım yatağı var. Bunların yaklaşık 3’te 2’si devletin 3’te 1’i de özel sektördedir. Bu kriz kapıda demektir” dedi. / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ