UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,91 / Satış: 7,94
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Robert Fisk: Ruslar hala Afrin’de

Robert Fisk: Ruslar hala Afrin’de
  • 30.01.2018
  • 766 kez okundu

The Independent yazarı Robert Fisk: Giyimleri kuşamları yerinde Rus askeri polisleri, her gün Afrin'i ziyaret ediyor. Ruslar Afrin'deki gelişmeleri dikkatle izlemekte fazlasıyla haklı. Ne olur ne olmaz, Erdoğan'ın biraz fazla gitme ihtimaline karşı…Ya da Kürtlerin…

İngiltere merkezli haber sitesi The Independent’ın Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, Türkiye’nin harekât başlattığı Afrin bölgesinden izlenimlerini aktarmayı sürdürüyor. Fisk, Rus askeri polisinin gündüzleri Afrin kentinde devriye gezdiğini yazdı.

Robert Fisk’in haberinin başlığı, “Afrin’de Kürt savaşçıların neyi temsil ettiklerini bilmek zor”.

BBC Türkçe’nin aktardığı şekliyle Fisk’in makalesi şöyle:

‘KÜRTLER ÖZERKLİK İSTİYOR’

“Tecrübeli muhabire göre şehirdeki Kürtler görüştükleri kişileri Suriye’ye potansiyel sadakatleri yolunda ikna etmeye, ülkenin geriye kalanıyla ve Irak Kürtleriyle bağlantılarını da inkar etmeye çalışıyor. Bunu gerçekçi bulmayan Fisk, “Kürtlerin düşüncesi özerklik. Bunu beyan etmeliler” diyor.

YPG YETKİLİSİ: RUSLAR BİZİ GÜN BOYU ZİYARET EDİYOR

Afrin’de günlük hayatın normal seyrini sürdürdüğünün belirtildiği haberden bazı satırlar şöyle:

“Haber ajansları ve çok sayıda kişi bizlere Rusların Afrin’i terk ettiklerini bildirdi. Ancak Ruslar hâlâ burdalar. En azından gündüz…Halep ve Afrin vilayetleri sınırında Rus bir zırhlı personel taşıyıcısı gördüm. Üzerinde Rusça ve Arapça “askeri polis” yazılmıştı. Ancak önünde çift başlı kartal vardı.

“Bir YPG yetkilisi “Büyük üslerinden çıktılar’ dedi bana, daha sonra şakacı bir dille ekledi: ‘Ancak gün boyunca bizleri ziyaret ediyorlar’.

‘ÖSO PEK ROL OYNAMIYOR GİBİ’

“Ruslar karadaki (ve havadaki) gelişmeleri, Suriye’nin kuzeyini işgal ettiğini duyuran Türk ordusunun gerçekte ne kadar ileri gideceğini gözlemlemekte istekli. Türkler şu ana kadar kuzu postuna bürünmüş kuzu gibi görünüyor. Kürt savaşçılar Afrin’in kuzeyinde sadece birkaç tank görmüşler. Özgür Suriye Ordusu milisleri ise ülkedeki bu son macerada pek rol oynamıyor gibiler.

‘ERDOĞAN İSTERSE AFRİN’E YARIM SAATTE GİRER’

“Bir YPG yetkilisine ‘Eğer Türkiye Cumhurbaşkanı tüm ordusunu, büyük oranda efsanevi ‘Suriyeli’ Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Afrin vilayetine yığarsa yarım saatte Afrin kentine girerler dedim’. O da benimle hemfikirdi.

“YPG’liler size, Öcalan’ın bazı görüşlerine hayran olduklarını ancak PKK’nın parçası olmadıklarını söyleyeceklerdir…Afrin Hastanesi’nde ise Abdullah Öcalan’ın renkli portresi (bence bıyık biraz abartılıydı) resepsiyonun üzerinde o kadar yükseğe asılmıştı ki, eğer ona fazla bakarsanız boynunuz fazlasıyla ağrıyabilirdi.

“Burada bir ‘kontrol’ havası seziliyor…Kürtler, elbette kamuoyu önünde olmasa da, Ruslar ile temaslarını, iyi ilişkilerini sürdürüyor. Giyimleri kuşamları yerinde Rus askeri polisleri, her gün Afrin’i ziyaret ediyor. Bunu söylemek fuzuli olacak ama Ruslar Afrin’deki gelişmeleri dikkatle izlemekte fazlasıyla haklı. Ne olur ne olmaz, Erdoğan’ın biraz fazla gitme ihtimaline karşı…Ya da Kürtlerin…” (BBC Türkçe)

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ