UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,50 / Satış: 7,53
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Rusya: Türk askeri ve muhaliflerin ilerlemesinden endişe duyuyoruz

Rusya: Türk askeri ve muhaliflerin ilerlemesinden endişe duyuyoruz
  • 07.09.2016
  • 1.016 kez okundu

Rusya Dışişleri'nden yapılan açıklamada, “Türk askerleri ve destekledikleri silahlı muhalif güçlerin Suriye’deki operasyonlarını genişletmelerinden endişe duyulduğu” belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 24 Ağustos’tan bu yana Suriye’de sürdürdüğü operasyonlar hakkında açıklama yaptı.

Bakanlığın açıklamasında, “Türk askerleri ve destekledikleri silahlı muhalif güçlerin Suriye’deki operasyonlarını genişletmelerinden endişe duyulduğu” belirtildi.

“Suriye’nin topraksal bütünlüğünü şüphe altında bırakıyor”

Türkiye’nin eylemlerini, Suriye’nin meşru hükümetinin izni ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) onayı olmadan gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada şunlar belirtildi.

“Bu nedenle bu eylemler Suriye’nin egemenliğini ve topraksal bütünlüğünü şüphe altında bırakıyor. Şam’ın bu konudaki tavrı adil ve uluslararası hukuk açısından haklıdır.

“Türkiye’nin eylemlerinin, Suriye’deki, zaten hiç kolay olamayan askeri ve politik durumu daha da karmaşıklaştırabileceğine ve bu ülkedeki ateşkesin sağlamlaştırılmasına, insani durumun iyileştirilmesine ve krizin aşılmasına yönelik uluslararası çabalara olumsuz etki edebileceğine inanıyoruz.

“Ankara’ya bu görevleri, kısa vadeli askeri-taktik amaçların üstünde tutması ve Suriye’deki durumun daha da istikrarsızlaşmasına neden olacak adımlardan kaçınması çağrısında bulunuyoruz.”

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ