$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

Selim Temo’nun yeni kitabı ‘Horasan Kürtleri’ okurla buluştu

Selim Temo’nun yeni kitabı ‘Horasan Kürtleri’ okurla buluştu
  • 14.11.2018
  • 138 kez okundu

Selim Temo imzalı Horasan Kürtleri kitabı yayımlandı. Kitap 3 bölümden oluşuyor…

Yazar, şair ve çevirmen Selim Temo’nun “Horasan Kürtleri” kitabı, Alfa Yayınları etiketiyle yayımlandı.

İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda okurların ilgisine sunulan kitap, Horasan’daki Kürtlerin yüzlerce yıllık macerasına odaklanıyor. Tarih, Aşiretler ve Edebiyat başlıklı üç bölümden oluşan kitapta haritalar, belgeler, el yazmaları ve fotoğraflara yer verilmiş. Kitabın tanıtım yazısı ise şöyle:

Horasan Kürtleri, Selim Temo, Syf. 718, Alfa Yayınevi, 2018.

“Efsane ile gerçek arasında bir yankı. Uzun yılların, uzun yolların çok beklemiş kapılara çıkan izi. Çeşitli nedenlerle güneşin anavatanına ve daha ötesine giden, oradan dönen, orada kalan insanların unutulmuş hikâyesi. Selim Temo’nun kendi ruhuna yaptığı yolculukla başlayan ve yüzlerce aşiret ve binlerce ailenin macerasına ulanan devasa bir tarih ve edebiyat belleği.

Horasan Kürtleri Almanca, Arapça, Farsça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Kürtçe (Kurmancî, Soranî, Zazakî), Rusça ve Türkçe kaynakları bir araya getiriyor. Aramî, Kiril ve Latin harfleriyle yazılmış metinleri buluşturuyor. Sayfaları yüzyıllardır açılmamış el yazmalarını, dili ve sözcükleri yasaklanmış şairlerin karaşın şiir defterlerini, birer gölge gibi yaşayan bilgelerin sözcüklerini, ışıklı giysileriyle İran’ın yas rengini bahara çeviren kadınların sesini derliyor.

Horasan’da yaşayan Kürtler oraya neden gittiler? Kimler bu göçe katıldı? Neden geri döndüler? Neden dönemeyenler oldu? Bu göçün anıları nereye kadar gerçek, nereye kadar efsane? Ana kıtadan bu kadar uzak olmaya ve çeşitli kültür ve dillerin baskısına karşın dillerini nasıl koruyabildiler? Toplumsal psikoloji gibi yazılı ve sözlü edebiyatın da temel teması olan “gurbet”in nedeni nedir?” / DUVAR
 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
ankara hosting
sikiş