UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Şeyh Said Derneği Perinçek için suç duyurusunda bulunacak

Şeyh Said Derneği Perinçek için suç duyurusunda bulunacak
  • 20.12.2019
  • 335 kez okundu

Şeyh Said Derneği, Doğu Perinçek hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Şeyh Said Derneği, Vatan Partisi’nin Diyarbakır ve Dersim’de Şeyh Said ve Seyit Rıza’ya ait semboller ve isimlerin kaldırılması için valiliklere yaptığı başvurulara tepki gösterdi.

‘HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA İTME SUÇU VAR’

Cuma namazı çıkışında Yenişehir ilçesindeki Ofis Camii önünde açıklama yapan Şeyh Said Derneği Başkanı ve Şeyh Said’in torunu Kasım Fırat, Vatan Partisi’nin başvurularına tepki göstererek, “Biz onları iyi biliyoruz. Onlar Kürtlerin katledilmesinin öldürülmesinin devamını getirmek istiyorlar. Kürdün dilini varlığını kabul etmeyenler yıllarca saldırıda bulundu. Bilsinler ki biz ne dilimizden ne de değerlerimizden vazgeçmeyiz” dedi.

Şeyh Said ve Seyit Rıza’nın Kürt halkının onuru olduğunu kaydeden Fırat, Kürdün değerlerine ve kültürlerine yönelik topyekûn bir saldırı durumunun olduğunu söyledi. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve partisi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Fırat, ‘Kürtlerin baskılara boyun eğmeyeceğini’ söyledi.

Fırat’tan sonra konuşan Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar ise, dünyanın her yerinde nefretin suç sayıldığını belirterek, “Bugün Şeyh Said ve Seyit Rıza’nın mezarı bundan kaynaklı halen belli değil. Halkın hafızasına, diline, değerlerine yönelik bu saldırı hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Burada halkı kin ve düşmanlığa itme suçu var” diye konuştu.  / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ