$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

TGC: Referandum sürecini haberleştirenler tehdit ediliyor

TGC: Referandum sürecini haberleştirenler tehdit ediliyor
  • 23.03.2017
  • 481 kez okundu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, referandum sürecini haberleştiren gazetecilerin hedef gösterilmesine dair bir açıklama yayınladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, referandum sürecini haberleştiren gazetecilere yönelik hedef gösterme, nefret söylemi ve tehditlerin arttığına dikkat çekti. TGC Yönetim Kurulunun yaptığı açıklamada, "Bu yaklaşım demokratik koşullarda gerçekleşmesi gereken referandum sürecine gölge düşürmekten başka bir işe yaramayacaktır" denildi.

'BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HERKES İÇİN YAŞAMSALDIR'

TGC Yönetim Kurulunun açıklamasında, gazetecilerin bazı belediye başkanı, kaymakam gibi devletin temsilcileri tarafından, referandum sürecini haberleştirdikleri için tehdit edildikleri ve bu yaklaşımın demokratik koşullarda gerçekleşmesi gereken referandum sürecine gölge düşürmekten başka bir işe yaramadığı vurgulandı. Açıklamada ayrıca "Demokratik toplumlarda halkın gerçekleri öğrenmesinden kimse korku duymamalıdır. Halkın haber alma, bilgi edinme hakkı demokratik toplumun temellerindendir. Halk adına kamunun gözcülüğünü üstlenen basının işlevini yerine getirebilmesi özgür olmasına bağlı olduğundan basın özgürlüğü, herkes için geçerli ve yaşamsal bir özgürlüktür. İfade özgürlüğü; çoğulculuğun temelidir. Tüm siyasetçilere, devletin temsilcisi olan valilere, belediye başkanlarına, kaymakamlara halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yapan gazetecilerin güvenli koşullarda çalışmasını sağlamakla yükümlü olduklarını bir kez daha hatırlatıyoruz." ifadeleri yer aldı.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
sikiş