UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,79 / Satış: 7,82
€ EURO → Alış: 9,29 / Satış: 9,33

Trump: İran’la yeni bir nükleer anlaşma yapmalıyız

Trump: İran’la yeni bir nükleer anlaşma yapmalıyız
  • 08.01.2020
  • 200 kez okundu

Avrupa ülkelerine İran'la yapılan nükleer anlaşmadan vazgeçme çağrısı yapan Trump, "Batı ülkeleri nükleer anlaşmadan vazgeçmeli. İran'la yeni bir anlaşma yapmalıyız" diye konuştu. Trump, İran'a yeni yaptırımlar uygulayacaklarını da açıkladı.

İran’ın Irak’taki ABD üslerine yönelik saldırısının ardından ABD Başkanı Donald Trump, basın toplantısı düzenledi.

Saldırıda kimsenin zarar görmediğini belirten Trump, “Hiçbir Amerikalı zarar görmedi. Üslerimizde çok az bir hasar söz konusu. İran terörizmin sponsoru durumunda. Nükleer silahlar geliştirmeye çalışıyor. Bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin kendi talimatıyla öldürüldüğünü söyleyen Trump, “Bir teröristin hayatına son verdik. Terör orduları oluşturdu. Hizbullah’la birlikte sivil hedefleri vurdular. Uzun zaman önce öldürülmesi gerekiyordu. İran’a yönelik ek yaptırımlar olacak. İran tutumunu değiştirene kadar bu yaptırımlar sürecek” ifadelerini kullandı.

İran’la yapılan nükleer anlaşmayı “saçma” olarak nitelendiren Trump, “Amerika’ya teşekkür etmek yerine anlaşmanın imzalandığı gün bile ‘ABD’ye ölüm’ sloganı attılar. Bu sözleşmeden elde ettikleri paralarla Yemen, Suriye, Afganistan ve Irak’ta cehennem yarattılar. İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin’in bu gerçeği fark etmesi gerekiyor. Bu ülkeler nükleer anlaşmadan vazgeçmeli. İran’la yeni bir anlaşma yapmalıyız” diye konuştu.

NATO’ya da çağrı yapan Trump, “NATO’dan Orta Doğu sürecine daha fazla müdahil olmasını isteyeceğim” dedi. “Orta Doğu’dan gelecek petrole ihtiyacımız yok” diyen Trump, şöyle devam etti:

“Amerikan ordusu benim liderliğimde yeniden yapılandırıldı. Askeri ekipmanımızın güçlü olması bunu kullanacağımız anlamına gelmiyor. Bunu kullanmak istemiyoruz. IŞİD’e karşı başarılı sonuçlar elde ettik. Bağdadi’yi öldürdük. IŞİD’in yok edilmesi İran’ın çıkarına. Bu konuda birlikte çalışmamız lazım. İran liderlerine bir şey söylemek istiyorum, sizin harika bir geleceğiniz olsun istiyoruz. Diğer ülkelerle barış içinde yaşayan bir ülke olmanızı istiyoruz. Amerika barışa hazırdır.” / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ