UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,79 / Satış: 7,82
€ EURO → Alış: 9,29 / Satış: 9,33

Trump: Nobel Barış Ödülü benim hakkımdı

Trump: Nobel Barış Ödülü benim hakkımdı
  • 11.01.2020
  • 255 kez okundu

ABD Başkanı Donald Trump, 2019 Nobel Barış Ödülü'nün kendisine verilmesi gerektiğini söyledi. Trump, "Bir anlaşma yaptım ve bir ülkeyi kurtardım. Ama sonra duydum ki, o ülkenin lideri (Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali'yi kastediyor) ülkeyi kurtardığı için Nobel Barış Ödülü alıyor" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, 2019’da Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’ye verilen Nobel Barış Ödülü’nü kendisinin hak ettiğini savundu. Ohio’nun Toledo kentinde bir seçim mitinginde konuşan Trump, “Bir anlaşma yaptım ve bir ülkeyi kurtardım. Ama sonra duydum ki, o ülkenin lideri, ülkeyi kurtardığı için Nobel Barış Ödülü alıyor” dedi.

Nobel Barış Ödülü, komşu ülke Eritre ile savaşı sona erdirme yönündeki çabaları nedeniyle Afrika’nın en genç lideri olan 43 yaşındaki Ali’ye verilmişti. Abiy Ahmed Ali, aylar süren hükümet karşıtı gösterilerden sonra istifa etmek zorunda kalan Hailemariam Desalegn’in yerine Nisan 2018’de seçilmişti.

Ali göreve geldikten sonra, ülkede özgürlükleri genişleten bir dizi reform gerçekleştirdi. Hapishanelerdeki binlerce aktivist serbest bırakılırken sürgündeki muhaliflerin ülkeye dönmesine izin verildi. Ali’nin iktidara gelmesinden sonra medya özgürlüğüyle ilgili pek çok adım atıldı, önemli mevkilere kadınlar atandı.

NEYDEN BAHSETTİĞİ KESİN DEĞİL

Abiy Ahmed Ali, Trump’ın 2016’da başkan seçilmesinden sonra Nobel Barış Ödülü alan tek hükümet başkanı. Ancak, Trump’ın ödülle ilgili sözleri Etiyopya’da kafa karışıklığına neden oldu. Sosyal medyadaki yorumlarda bazı kullanıcılar, Trump’ın Etiyopya ile Eritre arasındaki barış anlaşmasını kastettiğini tahmin ederken, Etiyopya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ABD Başkanı’nın Mısır’la yaşadıkları baraj gerginliğine gönderme yaptığını ileri sürdü. (BBC Türkçe)

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ