UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,91 / Satış: 7,94
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Türkiye’den ABD’nin seyahat uyarısına aynı ifadelerle anında misilleme

Türkiye’den ABD’nin seyahat uyarısına aynı ifadelerle anında misilleme
  • 12.01.2018
  • 583 kez okundu

Ankara, ABD'nin Türkiye için yaptığı seyahat uyarısına anında karşılık verdi. Dışişleri Bakanlığı, Washington'un kullandığı ifadelerin aynısıyla Türkiye vatandaşlarına ABD için seyahat uyarısı yaptı.

ABD’nin vatandaşlarına Türkiye için yaptığı seyahat uyarısına Ankara’dan OHAL hariç aynı ifadelerle anında misilleme geldi.

Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye gidecek Türkiye vatandaşlarından seyahat planlarını gözden geçirmelerini istedi. Dışişleri Bakanlığı’nın ABD’deki terör saldırılarında artış olduğu iddiasında da bulunduğu uyarısı şöyle:

ABD’DE TERÖR SALDIRILARI VE ŞİDDET OLAYLARI ARTTI: ABD’de yaşanan terör saldırıları ve şiddet olaylarında son zamanlarda artış olduğu gözlenmektedir. Bombalı veya silahlı terör eylemlerinin yanı sıra, araçların kalabalık üzerine sürülmesi suretiyle gerçekleştirilen saldırıların, şehir merkezleri ile kültürel etkinlikleri, metro istasyonlarını, kamu binalarını, ibadet yerlerini hatta okul kampuslarını hedef almaya devam etmesi muhtemeldir. 

ÖRNEKLER SIRALANDI: Ohio Üniversite Kampus’unda, Forth Lauderdale-Hollywood Havalimanı’nda, Minnesota’da Dar Al-Farooq Camisi’nde, Teksas’taki bir kilisede düzenlenen saldırılar, Charlottesville ve New York’ta araçların kalabalığa sürülmesi suretiyle gerçekleştirilen saldırılar ve son olarak da New York metrosundaki bombalı saldırı, ABD’de yaşanan terörizme ve/veya aşırı sağcı/ırkçı eylemlere örnek teşkil etmektedir.

TÜRK VATANDAŞLARI KEYFİ TUTUKLAMALARA MARUZ KALIYOR: Ayrıca, resmi görevle ABD’ye seyahat eden kamu görevlisi vatandaşlarımız dahil Türk vatandaşları, muteber olmayan kaynakların ifadelerine dayanılarak keyfi tutuklamalara maruz kalmakta; vatandaşlarımıza yönelik olarak açılan davalarda, FETÖ terör örgütü mensubu ya da sempatizanı tanıkların önceden kurgulanmış asılsız iddialarına ve iftiralarına itimat edilmek suretiyle vatandaşlarımız hakkında adli kararlar verilebilmektedir.
Bu şartlarda, ABD’ye seyahat edecek olan vatandaşlarımızın seyahat planlarını gözden geçirmelerinde ve seyahat etmeleri durumunda tedbirli olmalarında fayda görülmektedir.”

ABD ‘YENİDEN DÜŞÜNÜN’ UYARISI YAPMIŞTI

ABD, yurtdışına gitmeyi planlayan vatandaşları için yeni uygulamaya koyduğu seyahat danışma dizininde, Türkiye’yi Sudan ve Venezuela gibi güvenlik açısından 3’üncü kategori riskli ülkeler arasında göstermiş ve Türkiye’ye gideceklere “Yeniden düşünün” uyarısını yapmıştı.

Bu yeni planın Washington’da açıklanmasının hemen ardından ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış ve Ankara’nın rahatsızlığı iletilmişti.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ