UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Türkiye’den ABD’ye tepki: Tehdit dili Türkiye’yi asla vazgeçiremeyecek

Türkiye’den ABD’ye tepki: Tehdit dili Türkiye’yi asla vazgeçiremeyecek
  • 18.12.2019
  • 308 kez okundu

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye yaptırım uygulanmasını içeren bütçe tasarısının ABD Senatosu'nda kabul edilmesine tepki gösterdi. Açıklamada, "Tehdit ve yaptırım dilinin, Türkiye’yi ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli adımları kararlılıkla atmaktan asla vazgeçiremeyeceğini bir kez daha hatırlatırız" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri gerekçesiyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören ABD savunma bütçesi tasarısının Senato’da kabul edilmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Kongre üyelerinin iki ülke arasındaki ilişkileri düzeltme çabalarına zarar verdiği belirtilen açıklamada, “ABD Temsilciler Meclisi’nde ve Senatosu’nda kabul edilen 2020 yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası taslağında ülkemize karşı yine hasmane unsurlar yer almaktadır. Türkiye’ye düşman çevrelerin etkisiyle iç siyasi hesaplaşmaların peşinde koşan Kongre üyeleri, ABD ile ilişkilerimizin iyileştirilmesi vizyonuna zarar vermeye devam etmektedir” denildi.

Türkiye’nin ortaklarından olduğu F-35 savaş uçağı projesindeki yükümlülüklerini yerine getirdiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

AKIL DIŞI HASMANE TUTUM SÜRÜYOR: “Bu yasa çerçevesinde ülkemizin tüm yükümlülüklerini yerine getirdiği F-35 programına katılımının haksız bir şekilde engellenmesi, S-400 tedariğimizle ilgili olarak ülkemize yaptırım çağrısının yinelenmesi, benzer şekilde yasada TürkAkım projesine de yer verilmesi, Kongre’nin egemen bir devlet olarak aldığımız kararlara karşı saygısızlığının ve akıl dışı hasmane tutumunun sürdüğünü göstermektedir.

GEREKLİ TEDBİRLERİ ALACAĞIZ: Kıbrıs Adası’na uygulanan ABD silah ambargosunun GKRY’ye (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) yönelik olarak kaldırılması teşebbüsleri ise Ada’daki çözüm çabalarına sekte vurmaktan ve tehlikeli bir tırmanışa yol açmaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır. Tehdit ve yaptırım dilinin, Türkiye’yi ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli adımları kararlılıkla atmaktan asla vazgeçiremeyeceğini bir kez daha hatırlatırız. Türkiye’nin aleyhindeki bu tasarruflara karşı gerekli tedbirleri alacağından kimse şüphe duymamalıdır.  / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ