UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,79 / Satış: 7,82
€ EURO → Alış: 9,29 / Satış: 9,33

Vali Şahin’den hamile çocuklar savunması: Kararımıza itiraz edilebilir

Vali Şahin’den hamile çocuklar savunması: Kararımıza itiraz edilebilir
  • 19.01.2018
  • 553 kez okundu

İstanbul Valisi Vasip Şahin'den istismar sonucu hamile kalan 115 çocukla ilgili soruşturma izni verilmediği yönündeki haberle ilgili açıklama geldi: "Bunların takibi yapılmıyor, insanlar görevlerini yapmıyor” algısı oluşmasın. Kararımız idariydi, mahkeme inceliyor.

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan istismar sonucu hamile kalan ‘115 hamile çocuk’ skandalında resmi yetkililer hakkında soruşturma izni verilmemesi hakkında Vali Vasip Şahin’den açıklama geldi.

Gazetecilerin konu hakkındaki sorusunu yanıtlayan Şahin şunları söyledi, “Bunların  her biri idari ve hukuki süreçler. Bu konuyla ilgili hem valiliğimiz hem hastane idaremiz ciddi araştırma yapmışlar. Önümüze çıkan tablo şudur, 15 yaş altı gebeliklerde zaten kanunen bildirmek zorundayız. Onların tamamı bildirilmiş. 15 yaş üstü 18 yaş altı gebeliklerde eğer cebir şiddet ve bir takım başka türlü baskılar söz konusu ise bu tespit edilebilmiş ise bunların bildirimi zorunlu. Diğerleri şikayete tabii. Yani kovuşturması şikayete tabii olan konulardan. Bunlarla ilgili de bizim dosyalarımızda tüm evraklar tamamlanmış vaziyette. Biz de ona göre karar vermişiz. Bizim verdiğimiz karar idari karardır. Ve yine yasa gereği bu kararımız hem taraflar, yani mağdur ya da şikayetçi ya da şikâyet edilen tarafından hem de cumhuriyet savcılarımız tarafından bölge idare mahkemelerine tekrar itirazen götürülür ve orada incelenir.”

‘TAKİBİ YAPILMIYOR ALGISI OLUŞMASIN’

Verdikleri kararın şu anda bölge idare mahkemesi tarafından incelendiğini belirten Şahin, bu mahkemeden çıkacak neticeye göre olayın hukuki bir nitelik kazanacağını belirtti. “Ya bizim kararımız onanacaktır yahut bizim kararımız kaldırılarak yargılamanın önü açılacaktır. Ama dün Cumhuriyet Başsavcılığımız da açıkladı, bu konuyla ilgili savcılığımız re’sen, bunun memur yargılaması hukukuna tabii olmadığını düşünerek ta Ekim ayında konuyla ilgili soruşturma açmış durumda. Yani devletimiz idaresiyle yargısıyla bir bütündür. Devletimizin en yetkili organı olan yargı zaten harekete geçmiş durumda” dedi. Kamuoyunda, “Bunların takibi yapılmıyor, insanlar görevlerini yapmıyor” algısı oluşmaması gerektiğini söyleyen Vali Şahin, “Hayır, orada dosyalarına baktığınızda arkadaşlar gerçekten gayretle görevlerini yapmaya çalışmalar. Bir takım eksikler yanlışlar var ise değerlendirmeleri kendi süreçleri içinde yapılır. Herkes ne kadar sorumluysa, o sorumluluğunun karşılığını görür mutlaka” dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 aylık süreçte gelen, yaşları 18’in altında 39’u Suriyeli 115 çocuğun hamile olduğunun saptandığı 17 Ocak tarihinde Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberiyle ortaya çıkmıştı. Kayıtlara göre, hamile oldukları tespit edilen çocukların 77’si 15 yaşın üstünde. 38 çocuğun ise 15 yaşından önce hamile kaldıkları anlaşıldı. Yasal zorunluluğa rağmen bu kayıtların polise bildirilmediği, savcılığın talebiyle sorumlu başhekim yardımcısı Dr. A.A. ve Sosyal Hizmet Uzmanı N.D. için soruşturma izni istendiği, valiliğin ise 4 Aralık 2017 tarihli yazısıyla iki görevli hakkında bu izni vermediği iddia edildi. Valiliğin kararının iptali için İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne 2 Ocak’ta başvuran avukat Erkan Akça, çocuk istismarına yönelik vakaların adli makamlara bildirilmesinin zorunlu olduğunu hatırlattı. Durumu savcılığa bildiren hastane görevlisi hakkında inceleme başlatıldığı ve görev yerinin değiştirildiği de öne sürülüyor. / DUVAR

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ