UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Van Newrozu’nda konuşan Temelli: Barışın yolu İmralı’dan geçer

Van Newrozu’nda konuşan Temelli: Barışın yolu İmralı’dan geçer
  • 21.03.2021
  • 785 kez okundu

Van’da yüzbinlerce kişinin katılımıyla kutlanan Newroz’da konuşan HDP Milletvekili Sezai Temelli, “Kürt meselesinin demokratik çözümü, barışın yolu, Türkiye ve Ortadoğu’nun demokratikleşmesinin yolu İmralı’dan geçer” dedi.

Van Kalesi eteklerinde kutlanan Newrozda pandemi gerekçesiyle kimi zaman alana girişlere sınırlama getirilse de vatandaşlar barikatları aşarak kutlamalara katıldı.

690x450nc-v-21-03-2021-konusmalar2.jpg

Newroz’da konuşan Van Star Kadın Derneği Başkanı Serap Güvenç, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösterek, “Bin yıllardır kadınların yokluğu üzerine inşa edilmeye çalışan bu erkek egemen sisteme karşı her ne olursa olsun mücadele edeceğimizi söylüyoruz. Hayatımıza, emeğimize, kimliğimize yönelik saldırıların daha da arttığı böylesi bir dönemde mücadelemizi sürdürüyoruz, sürdürmeye devam edeceğiz” mesajı verdi.

Kutlamalarda cezaevlerinden Newroz’a gönderilen mesajlar da okundu.

690x450nc-v-21-03-2021-konusmalar1.jpg

‘BÜYÜK BARIŞ’ ÇAĞRISI

Kutlamalarda konuşan bir başka isimi ise İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç oldu. Newroz’u kutlayan Kamaç, zorlu bir süreçten geçildiğini belirterek, “Bu halk hiçbir zorluğa boyun eğmez. Türkiye’de Kürt sorunu çözülmediği müddetçe kimse rahatlayamaz. Ey Saray! Zaman barış zamanıdır. Büyük barış için gelin konuşalım. 2021 Newroz’u sizin gidişinizin fotoğrafı olacaktır. Kürt halkının kimliğini, hukukunu tanımazsanız sizler gideceksiniz” dedi.

690x450nc-v-21-03-2021-konusmalar3.jpg

‘ÇÖKTÜRMEYE’ KALKANLAR ÇÖKTÜ!

Daha sonra HDP Van Milletvekili Sezai Temelli sahneye çıktı. Temelli, şu mesajları verdi: “Cezaevlerinde 115 gündür açlık grevinde olanlar, Türkiye’de Ortadoğu’da Kürt sorununun çözümü için tecride karşı direnenler var. Bugün cezaevlerinde siyasi tutsaklar var. Demirtaş, Kışanak var. Onların şahsında tüm siyasi tutsaklarımızın Newroz’u kutlu olsun. Islahat Planı’ndan Çöktürme Planı’na bizi bitireceklerini sandılar. Bizi bitiremezler, vardık, varız, var olacağız. Çöktürme Planı diye yola çıkanlar ülkeyi çökerttiler. Saldırmaya devam ediyorlar. Kürt düşmanlığından beslenmeye, savaştan beslenmeye devam ediyorlar. Onlar Çöktürme planı ile bu düşmanlıkla ayakta durabileceklerini sanıyorlar. İradesine sahip çıkan bu halk en güzel cevabı Van’da burada vermiştir. Hangi planı yaparsanız yapın bu halk size iradesini asla teslim etmeyecek. Onların ‘çöktürmesi’ bizim demokratik çözümümüz, onların savaş politikaları bizim se onurlu barış mücadelemiz, onların diktatörlük bizim ise Demokratik Cumhuriyet hayalimiz var. O plana da karşı çözüm diyoruz. Bunun için bu ülkeyi tecritleştiren zihniyete karşı sözümüz olsun. Bu tecrit bitecek.”

Kutlamalar sanatçı Xecê’nin şarkılarıyla devam etti.

690x450nc-v-21-03-2021-konusmalar4.jpg

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ