UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

19 yaşında 20 operasyon geçirdi: Esma kalbi için yardım bekliyor

19 yaşında 20 operasyon geçirdi: Esma kalbi için yardım bekliyor
  • 01.04.2021
  • 555 kez okundu

Bitlis’te yaşayan 19 yaşındaki Esma Aslan’ın kalp kapakçıklarındaki rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olması gerekiyor. Ameliyat masraflarını karşılayamayan Aslan ailesi yardım bekliyor.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde ikamet eden doğuştan kalp hastası 19 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Esma Aslan, ameliyat olması gerektiği yönündeki konsey kararına rağmen maddi imkansızlıklar nedeniyle yaklaşık 1 bir yıldır ameliyat olmayı bekliyor.

Kalp kapakçıklarında doğuştan rahatsızlığı bulunan Aslan bu rahatsızlığı nedeniyle 19 yılda yaklaşık 20 operasyon geçirdi. Ömrünün neredeyse tamamı hastanelerde geçen Aslan bu süre zarfında 3 kez kalp pili değiştirirken, 13 kez anjiyo ve 3 kez baypas oldu. Tedavi için son gittiği hastane de hastane konseyinin kalp kapakçıklarının değiştirilmesi ve kalp pili takılması için ameliyat olması gerektiği yönündeki kararına rağmen Aslan, ailenin maddi imkansızlıkları nedeniyle yaklaşık 1 yıldır ameliyat olamıyor.

İLK ETAPTA 200 BİN LİRAYA İHTİYAÇ VAR

İlk etapta yaklaşık 200 bin lirayı bulan ameliyat masraflarını karşılayamadıkları için kızlarını bir türlü ameliyat ettiremeyen Aslan ailesi yardım bekliyor. Üç çocuklu Aslan ailesinin en küçük çocuğu olan Esma’nın babası da engelli olması nedeniyle çalışamazken aile günlük geçimini yapılan sosyal yardımlarla karşılayabiliyor.

VALİLİK YARDIM TOPLAMA İZNİ VERDİ

Yapılan sosyal yardımlar ameliyat için yeterli olmayınca Bitlis Valiliği’nin kapısını çalan aile, ameliyat için ilk etapta gerekli olan 200 bin lirayı denkleştirmek için 1 yıl süreyle Valilikten yardım toplama izni aldı. Valilikten alınan izin kapsamında ise Ziraat Bankası Bitlis Tatvan Şubesi nezdinde Esma Aslan adına TR71 0001 0004 4167 3914 9150 01 IBAN numaralı yardım hesabı açıldı.

‘KIZIMIN ÖMRÜ HASTANELERDE GEÇTİ’

Kendisinin de bedensel engelleri bulunan baba Mehmet Aslan, kızının rahatsızlığı nedeniyle ömrünün neredeyse tamamının hastanelerde geçtiğini söyledi. “Kızımın iyileşmesi için tek çare ameliyat olmasından geçiyor” diyen Aslan, “Riskli olduğu içinde bu ameliyat her hastanede yapılabilir bir ameliyatta değil. Ameliyata onay veren hastanelerde kalp kapakçıklarının değiştirilmesi ve kalp pili takılması için yaklaşık 200 bin liralık bir maliyetten bahsediyor. Şimdiye kadar bir şekilde kızımın tedavisini yaptırdım ama bundan sonraki süreçlerde talep edilen ücretlere maddi gücüm yetmiyor. Daha öncesinde bazı sağlık masrafları 18 yaşından küçük olduğu için bakanlıkça karşılanıyordu ama 18 yaşından sonra bunlar karşılanmıyor. Kızımız her geçen gün gözümüzün önünde eriyor. Sağlık durumu her geçen gün daha da ağırlaşıyor, hareket kabiliyeti sınırlanıyor. Tek çare ameliyat olması ama ona da gücümüz yetmiyor. Hayırseverlerden yardım bekliyoruz” diye konuştu. / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ