UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

AB zirvesinin Türkiye’ye yaptırım taslağı Reuters’a sızdırıldı

AB zirvesinin Türkiye’ye yaptırım taslağı Reuters’a sızdırıldı
  • 09.12.2020
  • 822 kez okundu

Avrupa Birliği’nin yarın başlayacak liderler zirvesi öncesinde, Türkiye’ye yönelik olası yaptırımlara ilişkin taslak metin Reuters’a sızdırıldı. Ajansın haberine göre AB, ‘Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine katılan Türk şahıslara ve şirketlere’ ek yaptırımlar getirecek. Metinde, ‘Türkiye ile ilişkilerde düzelme görülmezse, mart ayındaki zirvede yeni adımlar atılacağı’ belirtiliyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye olası yaptırımları da ele alacağı liderler zirvesi öncesinde, AB üyesi ülkelerin liderleri için hazırlanan taslak metin Reuters ajansına sızdırıldı. Reuters’ın aktardığına göre, taslak metinde ‘AB üyesi ülkelerin liderlerinin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri konusunda hedefli ek yaptırımlar hazırlanması’ konusunda uzlaştığı vurgusu belirtiliyor.

‘2019’DA HAZIRLANAN LİSTE GENİŞLETİLECEK’

Buna göre, AB’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine katılan Türk şahıslara ve şirketlere ek yaptırımlar getirmesi planlanıyor.  Taslak metinde, AB’nin 2019’dan beri bu alanda yürürlükte olan yaptırımlara ‘ek listeler’ hazırlayacağı, ‘ihtiyaç duyulması halinde bu listenin kapsamının genişletileceği belirtiliyor.

‘MART AYINDA YENİ ADIMLAR ATILABİLİR’

Metinde, ‘Türkiye ile ilişkilerde düzelme görülmezse, mart ayındaki zirvede yeni adımlar atılacağı’ belirtiliyor.

‘YUNANİSTAN YETERLİ BULMADI’

Reuters’a konuşan AB diplomatları, bahsi geçen hedefli yaptırımların Yunanistan’ı memnun etmediğini, taslak metin üzerinde müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ