UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,34 / Satış: 8,37
€ EURO → Alış: 10,13 / Satış: 10,17

ABD’den Türkiye’ye sandık uyarısı

ABD’den Türkiye’ye sandık uyarısı
  • 30.09.2015
  • 1.179 kez okundu

ABD, 1 Kasım’de yapılacak seçimlerde Türkiye’ye sandık uyarısı yaparak, “Seçim günü oy verenlerin sandığa gitmek için kendilerini güvende hissetmek zorunda olmaları önemli” dedi.

ABD 1 Kasım Genel Seçimleri için Türkiye’ye sandık uyarısı yaptı.

1 Kasım’da yapılacak genel seçimler öncesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bazı il ve ilçelerdeki seçim kurullarının güvenlik gerekçesiyle sandıkların taşınması yöntemini uygulama kararları almaları, Washington’da Amerikan-Türk Konseyi ATC’nin yıllık konferansında da gündeme geldi.

Hürriyet’ten Tolga Tanış’ın haberine göre, ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, seçimler konusunda Washington’ın kaygılar taşıdığını söyledi ve Türkiye’ye net bir dille sandık güvenliği uyarısında bulundu.

‘Endişeler var’

“Başarımız ve ilişkinin önemini devam ettirme, bir ölçüde, Türkiye vatandaşlarının 1 Kasım’daki tercihlerini yansıtacak olan, Türkiye’nin bir sonraki hükümetinin siyasi tercihlerine bağlı olacak. Her iki ülkenin başkentinde bu seçimle ilgili hem büyük bir ilgi hem de bazı endişeler var.

“Şurası açık ki, çoğu kişi birçok şey bu seçime bağlı gibi hissediyor. Biz tüm Türk vatandaşlarının bu seçimlerde bilinçli bir tercihte bulunma ve oy verme görevini yerine getirme fırsatına sahip olmasının önemli olduğuna inanıyoruz.

“Bu da Türkiye’nin bugün yüz yüze olduğu zorluklar ve bunları ele almadaki politika seçeneklerine dair bilgilerle ilgili vatandaşlara birçok faklı görüş ve perspektifi sağlayan canlı, bağımsız bir medya gerektirir. Ama aynı zamada seçim günü oy verenlerin sandığa gitmek için kendilerini güvende hissetmek zorunda olmaları anlamına gelir. PKK ve Türkiye’deki başka hiç kimsenin de seçmenler için güvenli bir ortamı engelleyecek çaba içine girmemesi gerektiğini düşünüyoruz.”

‘AGİT daha kapsamlı gözlem yapmalı’

Haberde, üst düzey bir Amerikan Kongre yetkilisinin de Türkiye’deki seçim güvenliği konusunu dikkatli biçimde takip ettiklerini belirterek şunları söylediği belirtildi:

“Avrupa ve Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT’in bu seçimlerde Türkiye’ye daha az kişiden oluşan bir heyetle, daha yüzeysel bir çalışma yürütecek bir parlamenter grubu göndereceğini öğrendik. Ancak özellikle Güneydoğu’daki çatışmaların ardından artan riskler ışığında, AGİT’in kendi bünyesindeki Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’nin (ODIHR) daha kalabalık bir grupla daha kapsamlı bir gözlemde bulunması gerektiğini düşünenler var.”

AGİT yetkilileri, Türkiye’deki seçimler için Alman Büyükelçi Geert-Hinrich Ahrens başkanlığında 11 kişilik bir heyet oluşturulduğunu, Türkiye’nin her yerine dağılacak 18 kişilik bir gözlemci grubunun ise 4 Ekim’den itibaren çalışmaya başlayacağını belirtti.

Ceylanpınar, Yüksekova ve Cizre’de sandık kurulmayacak

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, 1 Kasım Genel Seçimleri için İlçe Seçim Kurulu, 8 sandığın taşınmasına karar vermişti.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde de İlçe Seçim Kurulu tarafından sandıkların taşınması kararı alınmıştı.

Cizre İlçe Seçim Kurulu’nun 18 Eylül’de aldığı karara göre ise, Şırnak’ın Cizre ilçesinde Cudi, Nur ve Sur mahallelerinde de sandık kurulmaması kararı alınmış, bu mahallelerde yaşayan 48 bin 687 seçmen başka mahallelerde oy kullanacağı açıklanmıştı.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ