UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,61 / Satış: 8,64
€ EURO → Alış: 10,28 / Satış: 10,32

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’ndan kayyım tepkisi

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’ndan kayyım tepkisi
  • 19.08.2019
  • 540 kez okundu

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu üç belediyeye kayyım atanmasıyla ilgili tweet attı. Gül ve Davutoğlu atamaları eleştirdi.

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediye başkanlarının yerine kayyım atanmasına AK Parti’den ayrılarak yeni parti kuracakları iddia edilen eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan tepki geldi. Gül, 31 Mart’ta seçilen başkanların yerine kayyım atanmasının ‘doğru olmadığı’nı söyledi. Davutoğlu ise görevden almaları, ‘demokratik sistemin ruhuna aykırı’ olarak nitelendirdi.

Resmi Twitter adresi üzerinden açıklama yapan Gül, “Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının “bu şekilde” görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Ahmet Davutoğlu ise Gül’den yaklaşık bir dakika sonra tweet attı. Davutoğlu kanuna aykırı bir durum varsa bunun öncelikle Yüksek Seçim Kurulu’nun konusu olduğunu belirterek, “Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir. Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır. Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir” dedi.  (HABER MERKEZİ)

Abdullah Gül@cbabdullahgul

Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının "bu şekilde" görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır.

6.880

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

4.003 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

Ahmet Davutoğlu@Ahmet_Davutoglu

 · 

@Ahmet_Davutoglu adlı kullanıcıya yanıt olarak

Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır.

Ahmet Davutoğlu@Ahmet_Davutoglu

Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir.

967

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

402 kişi bunun hakkında konuşuyor

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ