UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Adayların beden dilleri ne anlatıyordu?

Adayların beden dilleri ne anlatıyordu?
  • 17.06.2019
  • 446 kez okundu

İBB Başkan adaylarının katıldıkları canlı yayında beden dilleri ne anlatıyordu? Beden Dili ve Mikro Mimik Uzmanı Semih Pehlivan değerlendirdi… Pehlivan, Yıldırım'ın Küçükkaya'ya 'beka sorunu sorusu' sonrasında "dur" ya da "sus" işareti yaptığını, 'inanmadığı şeyleri söylerken elini göğsüne götürdüğünü', Ekrem İmamoğlu'nun ise oldukça rahat bir yayın geçirdiğini ama süre yönetimi konusunda sorun yaşadığını anlattı.

İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun kazanması sonrası yenilenme kararı alınan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine bir hafta kala, adaylar ortak yayın için dün gece biraraya geldi. Peki, İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın beden dili ne anlatıyordu?

Beden Dili ve Mikro Mimik Uzmanı Semih Pehlivan’ın yorumları şöyle:

“İsmail Küçükkaya taviz vermeyen ve kontrolü kaybetmeyen bir görüntü çiziyor. Zaman zaman Binali Yıldırım’a zaman zaman da Ekrem İmamoğlu’na destek oluyor gözükse de tarafsız bir portre çizdi. Bu anlamda beden dilini etkin bir şekilde kullandı.

‘YILDIRIM EZBER DIŞINA ÇIKILDIĞINDA ZORLANDI’

Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu’na göre oldukça gergin. Ekrem İmamoğlu ise oldukça heyecanlı. Binali Yıldırım daha çok ezberlediğini tekrarlıyor izlenimi veriyor. Zaten ezber dışına çıkıldığı anda ya müdahale ediyor yada bir takım sesler çıkarıyor.”

‘BEKA SORUSUNDA KÜÇÜKKAYA’YA EL İŞARETİ YAPTI’

İsmail Küçükkaya sorular arasında “Beka sorunu var demiştiniz” deyince Binali Yıldırım çok gerildi ve iki eliyle İsmail Küçükkaya’ya “Dur” veya “Sus” anlamına gelecek hareket yaptı.

Ekrem İmamoğlu veriler gösterirken Binali Yıldırım asla o tarafa bakmıyor, genelde mümkün oldukça o tarafa bakmak istemiyor.

‘YILDIRIM EN ÇOK ‘KUL HAKKI’NDAN RAHATSIZ OLDU’

Binali Yıldırım bazı konularda çok geriliyor. Özellikle AA veya YSK ile ilgili iletişimlerde çok gergin bir hal alıyor. En çok rahatsız olduğu şey ise “Kul hakkı yendi” konusu idi. Bu konuda açıklama yaparken sesi çok net olarak düştü.

‘İNANMADIĞI ŞEYLERİ SÖYLERKEN ELİNİ GÖĞSÜNE GÖTÜRDÜ’

Binali Yıldırım kendi de inanmadığı şeyleri söylerken elini göğsüne götürüyor. Örneğin; “Seçimi kazanmışız tabii ki afişleri asacağız” derken bu hareketi yaptı. Bunun anlamı beden dilinde vücudunun savunmasız yerlerini kapama ihtiyacı olarak açıklanır. Bu hareketin benzerini bazen siyasetçiler elleriyle ceketlerinin önünü kapama şeklinde gösterirler. Benzer bir şekilde vakıflara destek olmak gerekiyor derken eli tamamen göğsündeydi. Tüm program sırasında bu hareket tekrarlandı. Mal varlığı konusunda da durum aynı idi.

Ekrem İmamoğlu beden dilini Binali Yıldırım’a göre çok daha iyi kullanıyor. Örneğin “Demokrasiyi sekteye uğratanlar” derken eliyle Binali Yıldırım’ı gösterdi.

‘İMAMOĞLU BİR NOKTADA KONTROLÜ KAYBEDİYOR GİBİYDİ’

Ekrem İmamoğlu bir noktada kontrolü kaybediyor gibi göründü. O da “Ne soru soracağımı siz mi karar vereceksiniz” dedi. Fakat bu kontrolü kaydetmekten ziyarete hakkının yendiğini düşündüğü için müdahale olabilir.

Binali Yıldırım normalde solak bir siyasetçidir. Fakat gergin olduğu anda sağ elini yoğun kullandı. Kişiler gergin olduklarında aktif kullandıkları ellerinin tersini kullanır.

Binali Yıldırım duruş olarak sanki kulaklıktan talimat alıyormuş izlenimi veriyordu.

İkinci bölümde Binali Yıldırım yönünü mümkün oldukça Ekrem İmamoğlu’na göre ters tarafa çevirdi.

‘YILDIRIM ‘FETÖ’ DERKEN SES SEVİYESİ DÜŞTÜ’

Binali Yıldırım FETÖ kelimesini kullanırken genellikle ses seviyesi düşüyor. Bu durum genellikle söylediğine inanmadığı durumlarda geçerlidir.

Binali Yıldırım “Biz insanların etnik kökenine bakmayız, inancına bakmayız” derken hem sesinin düşüklüğü hem de kelimeleri çıkarmaktaki zorluğu söylediklerine kendisinin de inanmakta zorlandığının işareti olabilir.

‘İMAMOĞLU SÜRE YÖNETİMİNDE SIKINTILI’

Ekrem İmamoğlu zaman yönetimi konusunda sıkıntılı. Bazen aynı şeyleri sıklıkla tekrarlama eğiliminde olduğu için süreyi iyi değerlendiremiyor. Dolayısıyla bazen 3 dakikalık sürede soruya vereceği cevap için 15-20 saniye kalıyor.” (Sözcü)

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ