UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Almanya, Ermeni Soykırımı önergesini oylayacak

Almanya, Ermeni Soykırımı önergesini oylayacak
  • 16.05.2016
  • 1.236 kez okundu

1915 Ermeni Soykırımı önergesinin Alman Federal Meclisi’nde 2 Haziran’da oylanacağı resmen açıklandı.

Almanya Federal Meclisi’nin web sitesinde, 101 yıl önce Ermeniler ve diğer Hıristiyan azınlıkların soykırımının anılmasına ilişkin önergenin 2 Haziran’da görüşüleceği açıklandı.

Önerge, Hıristiyan Birlik (CDU/CSU), SPD ve Yeşiller Partisi tarafından birlikte hazırlandı.

Parlamentonun web sitesinde yapılan açıklamaya ilişkin konuyla ilgili siyasetçiler de açıklamalarda bulundu.

Siyasiler destek veriyor

Deucthe Welle’nin haberine göre, Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, “Ankara ile bundan dolayı sıkıntı yaşayabiliriz. Ancak Federal Meclis Erdoğan gibi bir despotun baskılarına boyun eğmez” dedi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, “Osmanlı İmparatorluğunun eski müttefiği olarak Almanya’nın tarihi sorumluluğu büyük” diye konuştu.

Oppermann, konunun gündemdeki sığınmacı krizinden ayrı tutulması gerektiğini kaydetti.

İktidardaki Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Federal Meclis Grup Başkanı Volker Kauder, “Konuyu ele alarak Ermenilerle Türkiye arasındaki ayrılığın giderilmesini hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi’nden tepki

“Rheinische Post gazetesinin sorularını yanıtlayan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ise 1915 Ermeni soykırımının tanınması planlarına tepki gösterdi.

Büyükelçi Karslıoğlu, Federal Meclis’te alınacak kararın Türkiye – Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine nasıl katkıda bulunacağını tartışmalı bulduğunu söyledi.

Almanya’da geçen yıl gündeme geldi

Almanya Federal Meclisi ilk kez geçen yılın nisan ayında konuyla ilgili bir önergeyi görüşmüş ancak oylama yapılmamıştı.

Federal hükümet soykırım ifadesini kullanmaktan kaçınırken, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert soykırım kavramını açıklıkla dile getirmişti.

Geçen hafta da 43 aydın Federal Meclise bir mektup yazarak soykırımın tanınmasını ve net ifade edilmesini talep etmişti.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ