UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Amerikan basını: Joe Biden Ermeni Soykırımı’nı tanıyacak

Amerikan basını: Joe Biden Ermeni Soykırımı’nı tanıyacak
  • 22.04.2021
  • 221 kez okundu

Amerikan basını, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan’da yapacağı açıklamayla Ermeni Soykırımı’nı tanıyacağını yazdı.

Amerikan basını, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan’da yapacağı açıklamayla Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyacağını yazdı. İlk olarak New York Times ve Wall Street Journal’ın yayımladığı habere göre Biden’ın, Ermeni Soykırımı’nın 106’ıncı yıldönümü olan cumartesi günü yapacağı açıklamada ‘soykırım’ ifadesini kullanması bekleniyor. Haber, Amerikan yönetiminden yetkililere dayandırıldı.

New York Times’a konuşan bir yetkili, Biden’ın bu yönde karar aldığını söylerken, ABD’nin yabancı elçiliklerindeki kaynaklar da cumartesi günü böyle bir açıklamanın beklendiğini söyledi.

JEN PSAKI: CUMARTESİ GÜNÜ SÖYLEYECEK DAHA FAZLA ŞEYİMİZ OLACAK

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki ise dün düzenlediği günlük basın toplantısında ilgili soruya doğrudan yanıt vermekten kaçınarak ‘yönetimin cumartesi günü bu konuda söyleyecek daha fazla şeyi olacağını’ söyledi.

Psaki’ye, ABD’de yaklaşık 100 Kongre üyesinin Biden’a Soykırım’ı tanıma çağrısı yaptığı mektup hatırlatılıp “Başkan [Soykırım’ı] tanıma vaadini yerine getirecek mi ve bu cumartesi günü mü gerçekleşecek?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Elbette. Cumartesi Anma Günü’nde söyleyecek daha fazla şey olacağını sanıyorum. Fakat şu an söyleyecek daha fazla şeyim yok.”

AP: TÜRKİYE HENÜZ BİLGLENDİRİLMEDİ

AP ajansı da Biden’ın cumartesi günü ‘soykırım’ ifadesini kullanmasının beklediğini, Washington’ın Ankara’yı henüz bu konuda bilgilendirmediğini duyurdu.

ADAYLIĞI SIRASINDA SÖZ VERMİŞTİ

Amerikan başkanları son yıllardaki geleneksel 24 Nisan açıklamalarında 1915’i tanımlamak için ‘Büyük Felaket’ anlamına gelen ‘Meds Yeghern’ ifadelerini kullanıyordu. Bununla birlikte Ermeni Soykırımı’nın tanınması, Joe Biden’ın seçim vaatlerinden biriydi. Biden aynı zamanda, Delaware Senatörü olduğu dönemden bu tana Soykırım’ın tanınması çağrıları yapmış bir isim.  / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ